Алиансът БРИКС има за цел да въведе нова валута за световната търговия, за да намали зависимостта от щатския долар. Страните членки ще използват тази бъдеща валута за международни транзакции.
През последния месец доста държави изразиха желанието си да се присъединят към алианса. Това развитие представлява предизвикателство за статута на щатския долар като доминираща световна резервна валута.
Понастоящем щатският долар заема позицията на основна резервна валута в световен мащаб. Всеки опит за оспорване на този статут изисква способността на новата валута да осигури стабилност и да бъде приета от централните банки и световните институции.
Ако валутата на БРИКС набере сила, това ще доведе до намаляване на глобалното търсене на щатския долар. Вследствие на това ще се стигне до обезценяване на долара поради промени в динамиката на търсенето и предлагането.
Ако новото платежно средство на страните от БРИКС придобие значителна популярност и бъде прието, то потенциално би могло да оспори глобалния статут на щатския долар. Доверието в щатския долар може да бъде засегнато, тъй като пазарното доверие и възприятие играят важна роля във финансовия свят.
Установяването на всеобщо доверие и увереност във валутата на БРИКС може да доведе до промяна в динамиката на международните пазари.
Освен това страните от БРИКС заедно притежават значителна икономическа мощ и надминаха страните от Г-7 по отношение на БВП, изчислен по паритет на покупателната способност. Въвеждането на нова валута би могло да засили влиянието им на световните пазари и да повлияе на икономическите политики, формулирани от западните държави.
В заключение, ако новата валута на БРИКС бъде приета, американският долар може да претърпи промени в динамиката на търсенето и предлагането.
Важно е обаче да се отбележи, че валутата на БРИКС все още не е пусната в обращение и ще трябва първо да се докаже на финансови пазари. Дотогава щатският долар остава доминираща сила и продължава да играе решаваща роля в световната икономика.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Валутата на третия свят е без всякакво бъдеще.