Световният икономически форум (WEF) казват, че има четири основни фактора, предизвикващи приливна вълна на масово приемане на крипто по целия свят.
В нов доклад, независимата международна организация заяви, че интересът към криптовалутите нараства поради комбинация от икономически фактори.
Политиките на централната банка, хиперинфлацията и макроикономическата нестабилност предизвикаха волатилността и обезценяването на местните фиатни валути спрямо другите глобални валути преди и по-специално по време на пандемията COVID-19. Това накара отделни лица и корпорации като Microstrategy, Tesla и Square да държат Биткойн (BTC) и други дигитални пари. Той също така вдъхнови засиленото застъпничество от страна на потребителите и информираността сред политиците от САЩ до Ел Салвадор, които създават нови политики относно криптовалутите.
WEF също така отбелязва, че разходите за парични преводи изяждат по-голям от идеалния процент транзакции, което потенциално обяснява нарастващото внимание към P2P (peer-to-peer) системи, открити в много криптота.
Друг фактор, стимулиращ интереса към криптовалутите, е създаването и бързото мащабиране на стабилни монети като много по-ефективно средство за обмен.
Пазарната капитализация на USD Coin (USDC), например, е преминала $25 милиарда със сложен годишен темп на растеж над 6,100%. Подобно привличане дори вдъхнови Швеция да тестваа планираната си електронна крона, за да се конкурира с такива криптовалути и дигитални валути на централните банки (CBDC).
И накрая, WEF подчертава широкия спектър от различни приложения, които различните дигитални активи предоставят, плюс усилията да станат по-зелени и да консумират по-малко енергия, което кара хората да обърнат глава към крипто пазарите.
Подобни подобрения също стимулират използването на DeFi приложения. Бързото разпространение и съзряване на тези иновации до голяма степен се дължи на архитектурата с отворен код и глобалните общности на разработчици, които са в основата на крипто мрежите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ел Салвадор ще наказват бизнесите, които не използват Биткойн
WEF също така твърди, че криптовалутите не позволяват незаконна финансова дейност, като същевременно предлагат шанс за създаване на по-прозрачна икономическа система.
Регулаторите подчертаха псевдонимния и безграничен характер на криптовалутните системи като потенциални рискове от пране на пари и финансиране на тероризъм. Независимо от това, незаконната дейност е значително по-малка, отколкото в традиционната финансова система, обхващаща едва 0.34% от всички транзакции с криптовалути.
Криптовалутите могат да осигурят прозрачност и да предоставят възможност на регулаторите, които активно се стремят да изместят повече транзакции от неформалната към официалната икономика.
Пълният доклад на Световния икономически форум от Алпен Шет можете да прочетете тук.
Биткойн и други алткойни отбелязаха значителен спад на южнокорейските борси, предизвикан от обявеното от правителството военно положение.
Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро сподели актуална информация за разработването на цифровото евро, отбелязвайки ключов етап в текущата подготвителна фаза.
Доналд Тръмп се готви да разкрие кандидата си за следващ ръководител на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC), изпълнявайки обещанието си от предизборната кампания да преразгледа ръководството на агенцията.
Милиардерът Кен Фишър значително увеличи експозицията на компанията си Fisher Asset Management в JPMorgan Chase.