Данте Моси, председател на Централноамериканската банка за икономическа интеграция (CABEI), твърди, че експозицията на Ел Салвадор към криптовалути все още е минимална.
На 7 септември 2021 г. Ел Салвадор стана първата държава в света, която прие Биткойн (BTC) като законно платежно средство.
CABEI работи с държавата за събиране на информация, която се очаква да включва разкрития за криптовалутите, преди да я представи на Международния валутен фонд (IMF) за преглед и препоръки.
Наскоро Моси отбеляза, че макар популярността и приемането на Биткойн да са нараснали, след като криптовалутата бе обявена за законно платежно средство в Салвадор преди около две години, експозицията на населението към нея е твърде малка.
Той заяви:
Видяхме [данни за] експозицията и я смятаме за много малка – тя не е значителна.
Заинтересовани сме инвеститорите също да са запознати с реалното положение в Салвадор.
Коментарите на банкера идват на фона на нарастващите критики и несигурност относно експеримента на Ел Салвадор с BTC, особено след като цената на криптовалутата спадна с над 70% миналата година.
Към юли 2022 г. ръководеното от президента Букеле правителство е закупило 2,381 BTC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Изключителни печалби предстоят по-скоро отколкото очаквате – К. Свенсън
Ако приемем, че президентът на страната Наиб Букеле е изпълнил това, което каза на 17 ноември – че ще купува по един Биткойн дневно – според Nayib Bukele Portfolio Tracker страната е похарчила повече от $100 милиона купувайки BTC, но стои над загуби от над $50 милиона по текущите цени.
Миналия месец CABEI предостави на Ел Салвадор заем в размер на $450 милиона, по-голямата част от който се очаква да бъде използвана за погасяване на облигации през следващата седмица. Според Данте Моси е забранено държавата да използва финансирането за закупуване на криптоактиви и че използването на постъпленията ще бъде одитирано след шест месеца.
Също така миналата седмица Конгресът на страната одобри законопроект, който ще позволи на страната да продава облигации, обезпечени с Биткойн с 62 гласа „за“ и 16 гласа „против“.
Трейдърът ветеран Питър Бранд отново разпали дискусията около дългосрочната параболична траектория на Биткойн, като сподели актуализирана версия на това, което сега нарича „Биткойн банан“.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.