Доларът на САЩ заема първостепенно място като световна резервна валута и се използва широко в международната търговия и финансовите транзакции.
Въпреки това господстващото му положение е несигурно, особено в светлината на продължаващата руско-украинска криза.
Александър Уайз, който специализира в областта на стратегическите изследвания в J.P. Morgan, отбеляза, че концепцията за дедоларизация, повтаряща се тема в цялата следвоенна история, се е появила отново поради геополитически и геостратегически промени.
По същество дедоларизацията се отнася до значително намаляване на използването на щатския долар в световната търговия и финанси, което води до намаляване на търсенето на долара от страна на държави, институции и корпорации. Това би намалило доминиращата роля на долара на световния капиталов пазар, където глобалните кредитополучатели и кредитори обикновено сключват сделки в долари.
Първият включва неблагоприятни събития, които подкопават доверието в сигурността и стабилността на долара, както и в цялостната позиция на Съединените щати като водеща икономическа, политическа и военна сила. Например засилената поляризация в САЩ може да застраши възприеманата стабилност на управлението им – ключов фактор, подкрепящ ролята им на глобално убежище.
Вторият фактор е свързан с положителни събития извън САЩ, които повишават доверието в алтернативните валути, като например икономическите и политическите реформи в Китай. Според Уайз една потенциална резервна валута трябва да се възприема като сигурна, стабилна и способна да осигури достатъчна ликвидност, за да отговори на глобалните нужди.
В основата си дедоларизацията би променила динамиката на силите между държавите, като потенциално би променила световната икономика и финансовите пазари. Най-значителното въздействие би се усетило в САЩ, където дедоларизацията би могла да доведе до широкообхватно обезценяване на американските финансови активи в сравнение с останалия свят.
Това би могло да бъде резултат от продажбата или преразпределението на средства от американските пазари и от загуба на доверие. Освен това може да има натиск за повишаване на реалната доходност поради частично освобождаване от американски активи с фиксиран доход и диверсификация или намаляване на разпределението на международните резерви.
Въпреки това ефектът от дедоларизацията върху икономическия растеж на САЩ остава несигурен. Макар че структурно по-слабият долар би могъл да повиши конкурентоспособността на САЩ, той може също така да обезкуражи чуждестранните инвестиции в САЩ. Освен това отслабването на долара би могло потенциално да стимулира инфлацията чрез увеличаване на цената на вносните стоки и услуги, макар че оценките показват, че тези ефекти могат да бъдат относително незначителни.
Дедоларизацията би могла постепенно да намали институционалното, инвеститорското и корпоративното търсене на долара, което потенциално да доведе до намаляване на неговата стойност. Ако конкретен катализатор предизвика тази промяна, тя може да доведе до повишена колебливост на обменните курсове, особено като се има предвид, че повече от 60 валути са обвързани с долара.
Независимо от това, въпреки някои признаци на дедоларизация на валутните пазари, доларът продължава да запазва доминиращата си позиция. Мира Чандан, съпредседател на изследователския екип “Глобална валутна стратегия” в J.P. Morgan, спомена, че макар общото използване на долара да е намаляло, то все още остава в историческите граници, а делът му остава висок в сравнение с другите валути.
Признаци на дедоларизация се наблюдават и на петролните пазари. Наташа Кънева, ръководител на отдел “Глобална стратегия за суровините” в J.P. Morgan, отбеляза, че влиянието на щатския долар върху световните цени на петрола е отслабнало.
Традиционно по-силният долар водеше до по-високи цени на вносния петрол и до намаляване на търсенето, особено в развиващите се пазарни икономики. Сега обаче все повече сделки с петрол се извършват във валути, различни от долара, като юана.
Кънева посочи, че руският петрол все по-често се продава в местните валути на купувачите или във валути на приятелски настроени към Русия държави.
Предстои ли дедоларизация?
В обобщение, макар да се очаква известна степен на дедоларизация, бързата дедоларизация изглежда малко вероятна. Това е особено вярно, като се имат предвид значителните предимства, свързани с една широко приета валута и широката глобална мрежа от съюзи и партньорства, поддържана от САЩ.
Вместо това по-вероятна изглежда частичната дедоларизация, при която юанът постепенно ще поеме някои от функциите, които понастоящем изпълнява доларът сред необвързаните страни и търговските партньори на Китай. Това в крайна сметка би могло да доведе до регионализъм, като се създадат отделни икономически и финансови сфери на влияние, в които различни валути и пазари играят централна роля.
Източник: JPMorgan
В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.
Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.
Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.
Ще стане като преди . Всякаква валута и ще гледаме курса по банките.