Начало » Как избягването на санкциите на Запада спасяват Русия от поражение в Украйна

Как избягването на санкциите на Запада спасяват Русия от поражение в Украйна

02.04.2024 22:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как избягването на санкциите на Запада спасяват Русия от поражение в Украйна

Устойчивостта на руския режим срещу западните санкции, съчетана с нежеланието на американската десница да се ангажира в световен мащаб и предпазливия подход на Европа, значително намали перспективите за изгонване на Русия от окупираните от нея територии.

Въпреки очакванията, свързани с преизбирането на Владимир Путин, западните санкции не успяха да нарушат ефективно действията на Кремъл. Историческите прецеденти, като Суецката криза през 1956 г., при която икономическите санкции повлияха на резултатите, вече нямат същата сила.

Способността на Русия да устои на санкциите, въпреки напрежението в Конгреса на САЩ по отношение на финансовата подкрепа за Украйна, отразява промяната в глобалната динамика. Частичното въздействие на западните санкции, особено по отношение на руския износ на въглеводороди, подчертава признаването на значението на руската енергетика за стабилизирането на световния пазар.

Въпреки това тази позиция среща критики, особено от страна на украинския президент Володимир Зеленски, който се застъпва за пълно ембарго на Русия. Устойчивостта на Русия може да се отдаде на силните фискални стимули по време на Ковид пандемията и на устойчивата подкрепа за военните усилия.

Въпреки първоначалните смущения търговската позиция на Русия бързо се възстанови, подкрепена от силен износ, включително доставки на суров петрол, улеснени от някои европейски корабни компании. Макар че тези дейности може да не нарушават изрично санкциите, те предизвикват осъждане от страна на Украйна за непряка подкрепа на военните усилия на Русия.

Въпреки международния натиск Русия продължава да насочва приходите от износа на нефт и газ към военни операции в Украйна, допринасяйки за продължаващия конфликт в Донецкия регион. Нежеланието на западните сили да ескалират мерките срещу Русия, съчетано със стратегическите придобивки на Русия на терен, усложнява усилията за разрешаване на кризата.

Като цяло геополитическият пейзаж предполага патова ситуация в полза на Русия, като значителните териториални загуби за Украйна могат да предизвикат преоценка на западните стратегии за противодействие на агресията на Путин. Въпреки това пътят към разрешаването на проблема остава несигурен, което подчертава сложната динамика в региона.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bitget Wallet се позиционира да интегрира криптовалутите в ежедневието

Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.

22.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Статутът на американския долар е застрашен – ще успее ли юана да го измести?

Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.

22.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.