Начало » Други » Инфалцията в САЩ спада, но това поражда нови рискове

Инфалцията в САЩ спада, но това поражда нови рискове

29.01.2024 10:35 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Инфалцията в САЩ спада, но това поражда нови рискове

В началото на годината служителите на Федералния резерв се сблъскват с неочаквано предизвикателство: Инфлацията намалява по-бързо от очакваното.

Макар че обикновено това би било положително развитие, то представлява дилема за Фед. Ако инфлацията постоянно достига целта на Фед от 2%, това означава, че реалните лихвени проценти – номиналните лихвени проценти, коригирани с инфлацията – са се увеличили, което потенциално може да попречи на икономическата активност. Следователно Фед е изправен пред въпроса кога и колко да намали лихвените проценти.

Предстоящото двудневно заседание, което ще приключи тази сряда, едва ли ще доведе до понижаване на лихвените проценти предвид стабилния растеж на икономиката.

Въпреки че през шест от последните седем месеца инфлацията, с изключение на храните и енергията, се задържа на или под 2%, Фед е предпазлив и иска да се увери в устойчивостта на тази тенденция, преди да обмисли намаляване на лихвените проценти.

Вместо това се очаква тази седмица представителите на Фед да направят значителна символична стъпка, като пропуснат да посочат в политическото си изявление, че е по-вероятно лихвите да се повишат, отколкото да се понижат. Това отдалечаване от тенденцията за затягане на лихвените проценти би било сигнал за готовност да се обмислят по-ниски лихвени проценти през следващите месеци.

По традиция Фед намалява лихвените проценти по време на икономически спад. Настоящата ситуация обаче е различна, тъй като икономиката демонстрира силен растеж през цялата предходна година. Загрижеността сега се върти около това дали облекчаването на инфлацията не означава, че реалните лихвени проценти може да са прекалено рестриктивни, ако Фед не предприеме действия.

Сред факторите срещу незабавното намаляване на лихвените проценти са неотдавнашният спад в доходността на облигациите и повишаването на цените на акциите, което би могло да стимулира икономическата активност и потребителските разходи. Някои експерти, като Уилям Инглиш, предполагат, че длъжностните лица могат да отложат намаляването на лихвените проценти до май или по-късно, в зависимост от икономическите показатели.

Аргументите за отложеното им понижение произтичат от несигурността на политиците относно трайните последици от последните инфлационни тенденции и възможността икономиката да поддържа малко по-висока инфлация. Политиците се стремят да избегнат сценария на намаляване на лихвените проценти само за да се наложи да ги повишат отново.

От друга страна, привържениците на по-ранното намаляване на лихвените проценти подчертават потенциалните рискове, свързани с изчакването на ясни сигнали за прекалено рестриктивни условия.

Те посочват силно задлъжнелите компании, особено в сектора на недвижимите имоти, които могат да изпитат затруднения, тъй като дългът им се рефинансира при по-високи лихвени проценти.

В обобщение, Федералният резерв е изправен пред деликатно балансиране, тъй като обмисля времето и степента на намаляване на лихвените проценти, преценявайки потенциалните ползи спрямо рисковете от твърде ранни или твърде закъснели действия.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.