Индия планира да въведе закон за забрана на частни криптовалути като Биткойн и да въведе рамка за официална дигитална валута, която да се издава от централната банка, съгласно законодателен дневен ред, изброен от правителството.
Законът цели да „създаде улесняваща рамка за създаване на официалната дигитална валута, която да се издава от Резервната банка на Индия (RBI)„, се казва в дневния ред, публикуван на уебсайта на долната камара в петък.
Законодателството, включено в дискусията в настоящата парламентарна сесия, търси „да забрани всички частни криптовалути в Индия, но позволява някои изключения за насърчаване на основната технология на криптовалутите и нейните употреби„, се казва в дневния ред.
В средата на 2019 г. индийски правителствен комитет препоръча да се забранят всички частни криптовалути, като срокът на присъдата за затвор е до 10 години и големи глоби за всеки, който се занимава с дигитални валути.
Панелът обаче поиска правителството да обмисли пускането на официална подкрепена от правителството дигитална валута в Индия, която да функционира като банкноти, чрез Резервната банка на Индия.
През април 2018 г. RBI нареди на финансовите институции да прекъснат всички връзки с физически лица или фирми, занимаващи се с виртуална валута като Биткойн в рамките на три месеца.
През март 2020 г. обаче Върховният съд на Индия разреши на банките да обработват криптовалутни транзакции от борси и търговци, отменяйки забраната на централната банка, която нанесе голям удар на процъфтяващата индустрия.
Правителствата по целия свят търсят начини за регулиране на криптовалутите, но никоя голяма икономика не е предприела драстичната стъпка да постави пълна забрана върху притежанието, въпреки че е изразена загриженост относно злоупотребата с потребителски данни и възможното въздействие върху финансовата система .
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.