Индексът S&P 500, широко разпространен индикатор за пазара на акции в САЩ, достигна нов рекорден връх в петък, достигайки 4,826 пункта по време на търговията в рамките на деня.
Така бе надминат предишният връх, наблюдаван преди повече от две години на 4 януари 2021 г.
По подобен начин SPDR S&P 500 ETF (SPY), който отразява точно индекса, достигна нов исторически връх от $481 на 19 декември. Други ETF-и, свързани с индекса S&P 500, включително iShares Core S&P 500 ETF (IVV) и Vanguard S&P 500 ETF (VOO), също отбелязаха нови върхове, съответно $483.29 и $441.98.
S&P 500 се повиши с 18% от най-ниската си стойност през октомври 2023 г. и с 23% в сравнение със същия ден на миналата година. По-широкият американски фондов пазар е на път да приключи 11-ата си положителна седмица от последните 12, подчертавайки силното зимно рали.
Впечатляващо представяне на технологичните акции:
Секторът на технологиите, който представлява 30% от S&P 500 и почти 40% в комбинация с акциите на компаниите за комуникационни услуги, е значителен двигател. След като индексът Nasdaq 100 също достигна рекордни стойности, S&P 500 изпита натиск за повишаване.
Забележително е, че равнопретегленият индекс на известни технологични компании, включително Apple Inc., Microsoft Corp., Alphabet Inc., Amazon Inc., Meta Platforms Inc., NVIDIA Corp. и Tesla, Inc. нарасна с впечатляващите 110%.
Инфлацията се понижава, икономиката се задържа:
Инфлацията в САЩ значително намаля, след като достигна своя връх през юни 2022 г., като през декември възлезе на 3.4%. Този спад подхранва оптимизма на инвеститорите, че ценовият натиск се изравнява с целта на Фед от 2%. В
ъпреки повишените лихвени проценти потребителският сектор и пазарът на труда в САЩ показаха устойчивост, като продажбите на дребно се повишиха с 5.6% през декември 2023 г. спрямо предходната година, поставяйки 10-месечен рекорд по увеличение. Потребителското доверие и състоянието на пазара на труда също допринасят за тази положителна перспектива.
Пазарите оценяват намаляването на лихвените проценти от страна на Фед:
Решението на Федералния резерв да запази лихвените проценти непроменени за трета поредна среща през декември сигнализира за края на цикъла на затягане на политиката му. Председателят на Фед Джером Пауъл изрази готовност за потенциално намаляване на лихвените проценти през 2024 г., ако икономическите данни подкрепят усилията за връщане на инфлацията към целевата ѝ стойност.
Пазарните очаквания изпреварват очакванията на Фед, като инвеститорите оценяват шансовете за намаляване на лихвените проценти през март 50 на 50 и предвиждат общо шест намаления на лихвените проценти до декември 2023 г., надхвърляйки прогнозата на Фед за три намаления на лихвените проценти през 2024 г.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.