Начало » Други » Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

26.07.2024 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

В неотдавнашен доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB) се предупреждава за значителни рискове, свързани с все по-широкото използване на глобални стабилни монети (GSC) на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE).

Според доклада, публикуван на 23 юли, нарастването на броя на стабилните монети, особено на тези, които са обвързани с чуждестранни валути, представлява потенциална заплаха за финансовата стабилност в тези региони.

Нарастването на тяхната употребат се подхранва от ограничения достъп до банкови услуги и нестабилността на местните валути. Регулаторните органи обаче се опасяват, че тези дигитални активи могат да дестабилизират финансовите системи и да засилят икономическите предизвикателства. В доклада се отчита, че неотдавнашните провали на стабилни монети изтъкват тяхната уязвимост, ако не се управляват правилно.

Основните идентифицирани рискове включват заплахи за финансовата цялост, потенциал за незаконно финансиране и проблеми с киберсигурността. За да се намалят тези рискове, FSB препоръчва да се разработят стабилни регулаторни рамки и да се подобри международното сътрудничество.

Понастоящем основните емитенти като Tether (USDT) и USD Coin (USDC) са обвързани с американския долар, докато се появяват нови проекти за стабилни монети, като например подкрепената със злато стабилна монета на Paxos в Сингапур и плановете за Хонконгска стабилна монета обвързана с долара.

Неотдавнашните регулации на ЕС доведоха и до изключването на някои стабилни монети от списъците на крипто борсите, което породи спекулации за евентуално преминаване към стабилни монети, обезпечени с евро, в бъдеще.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Какво движи крипто дискусиите през юли, според Santiment

Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.

05.07.2025 22:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Пазарните шансове за рецесия в САЩ през 2025 г. регистрират спад

Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.

05.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто инвеститорите масово одобряват крипто политиката на Тръмп

Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.

05.07.2025 19:04 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои крах на фиатните пари, а Биткойн може да е спасението според милиардер

Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.

05.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.