Федералните прокурори на САЩ съобщават, че проучват потенциалната връзка между бившия главен изпълнителен директор на FTX Сам Банкман-Фрийд и емитента на стабилни монети Terra (LUNA).
Според нов доклад на New York Times голяма част от поръчките за продажба на стабилната монета TerraUSD (UST) по време на неговия срив изглежда са дошли от търговската фирма на Банкман-Фрийд Alameda Research, която също е направила залог срещу LUNA.
В доклада се спомена, че прокурорите търсят потенциални доказателства за манипулиране на пазара, при което Банкман-Фрийд може да е оказал незаконно влияние върху цените на UST и LUNA.
През май UST, който беше предназначен да поддържа обвързаността си с щатския долар чрез механизъм, който караше предлагането на LUNA да се увеличава, когато цената му се понижава, се срина и намали цената на монетата до доста под $1, като повлече със себе си LUNA.
UST и LUNA така и не се възстановиха. Няколко криптокомпании, включително платформите за кредитиране на цифрови активи Voyager Digital, Celsius Network и крипто хедж фондът Three Arrows Capital (3AC), подадоха молби за обявяване в несъстоятелност след падението на Terra, което допълнително разклати индустрията.
Самата FTX подаде молба за обявяване в несъстоятелност миналия месец, след като нейният актив FTX Token (FTT) се срина и фирмата беше принудена да спре тегленията от клиенти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 2023 г. ще видим възход при криптовалутите – пазарен стратег от Bloomberg
На фона на мечия пазар Банкман-Фрийд е обвинен и в неправилно управление на клиентските активи, като е прехвърлил средства на стойност милиарди долари от сметките на потребителите на FTX към Alameda. Според Банкман-Фрийд той не е смесвал съзнателно никакви средства, но думата му едва ли има значение.
В доклада се твърди, че разследването на Банкман-Фрийд все още е в начален етап, тъй като следователите планират да се задълбочат, за да разберат какво точно се е случило с изпадналата в затруднение платформа за обмен на криптовалути и как тя е свързана с падането на Terra.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.