Според публикуваните във вторник правителствени данни китайската икономика е надхвърлила очакванията през първото тримесечие на годината, повлияна от политиките за стимулиране и увеличеното търсене.
С годишен темп на растеж от 5.3% през периода януари-март втората по големина икономика в света надхвърли прогнозите на анализаторите за приблизително 4.8%. В сравнение с предходното тримесечие икономиката се е разширила с 1.6%.
Въпреки предизвикателствата, породени от Ковид пандемията и кризата с недвижимите имоти, Китай се бори да съживи икономиката си, изпитвайки спад в търсенето.
Положителните данни идват малко след съобщенията за 7.5% спад на износа и отслабване на вноса през март, наред със затихващата инфлация, което показва дефлационен натиск в условията на криза в сектора на недвижимите имоти.
Промишленото производство отбеляза 6.1% увеличение спрямо същия период на миналата година, а продажбите на дребно нараснаха с 4.7% на годишна база. Инвестициите в основен капитал в заводи и оборудване също отбелязаха 4.5% ръст на годишна база.
Според икономиста за Китай Луиз Лоо от Oxford Economics сред факторите, допринесли за силния растеж през януари-март, са добрите производствени резултати, увеличените разходи на домакинствата по време на празниците по случай Лунната нова година и подкрепящите политики, стимулиращи инвестициите.
Въпреки това Лоо подчерта потенциалните слабости след Лунната нова година, несигурните условия на външното търсене и предизвикателства като корекциите на запасите и предпазливите правителствени разходи, които могат да повлияят на растежа през текущото тримесечие.
В отговор на икономическите предизвикателства политиците въведоха различни фискални и парични мерки. Китай си е поставил амбициозна цел за растеж на БВП от около 5% за 2024 г.
Въпреки че стабилният растеж обикновено повишава цените на акциите в региона, азиатските акции отбелязаха рязък спад във вторник, следвайки отстъплението на Уолстрийт. Индексът Shanghai Composite, Hang Seng в Хонконг и бенчмаркът за пазара в Шънджън отбелязаха значителни понижения.
Макар че по-силният растеж в Китай обикновено е от полза за съседите му, сигнализирайки за повишено търсене, той може да означава и намаляване на очакванията за по-нататъшни стимулиращи мерки от страна на правителството.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.