Начало » Икономическата политика на Русия няма да издържи дълго

Икономическата политика на Русия няма да издържи дълго

12.02.2024 11:30 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономическата политика на Русия няма да издържи дълго

През март 2022 г. значителна турбуленция разтърси руската икономика.

Сривът на руската рубла предизвика шок на финансовите пазари, което доведе до зашеметяващия спад от 97% в стойността на корпоративните гиганти Газпром и Сбербанк, докато пред банкоматите в Москва започнаха да се образуват опашки.

В резултат на това имаше конфискуване на активи, вариращи от луксозни притежания на олигарси до замразяване на резервите на централната банка, възлизащи на $300 милиарда. Това действие, предприето от западните сили, беше отговор на нахлуването на Русия в Украйна, което представлява забележителен опит за финансово ограничаване.

Въпреки че се въздържаха да го определят като такова, западните правителства се включиха в нещо, което изглеждаше като финансово бойно поле с Кремъл, избягвайки пряка конфронтация между ядрени държави. Две години по-късно и в икономическия пейзаж настъпи забележителна трансформация. Президентът Путин наскоро рекламира Русия като най-бързо развиващата се икономика в Европа в дълго интервю, подкрепено от подобрената прогноза за растеж на нацията на Международния валутен фонд.

Това икономическо възраждане обаче е преплетено с преконфигурирането на Русия в мобилизирана военна икономика. С военните разходи и разходите за сигурност, скочили до нива, напомнящи за късната съветска ера, страната пренасочи значителни ресурси към своите военни усилия, особено за укрепване на отбранителни позиции в Източна и Южна Украйна. Въпреки че е изправена пред западните санкции, Русия поддържа нивата на производство на петрол и заобикаля ограниченията чрез новаторски тактики, като разполагането на таен флот от танкери.

Въпреки това този модел на растеж, силно зависим от приходите от петрол и външни фактори като Китай, е изправен пред неминуеми предизвикателства. Тъй като глобалното търсене на петрол достига своя зенит и се появяват алтернативни източници, уязвимостта на Русия става все по-очевидна. Освен това отвливът на кадри на нейното квалифицирано население и неустойчивият характер на растежа на БВП, произтичащ от военното производство, подчертават основните слабости.

Стратегията на Запада досега се характеризираше с нюансиран подход, насочен към ограничаване на икономическата устойчивост на Русия и удължаване на устойчивостта на конфликта. Дискусиите около използването на замразени руски активи за подпомагане на възстановяването на Украйна подчертават сложността, свързана с навигирането в това геополитическо блато. Въпреки че предложението има потенциал, то крие значителни рискове, включително потенциални последици върху глобалната финансова стабилност и дипломатическите отношения.

Тъй като напрежението продължава и конфликтът се развива, траекторията на руската икономика ще продължи да оформя геополитическия пейзаж, простиращ се далеч отвъд границите на Русия и Украйна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тази държава забрани транзакциите с американски долари на територията на страната

В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.

19.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Павел Дуров с шокиращи разкрития за европейското правителство

Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.

19.05.2025 15:17 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай се освобождава от американски държавни облигации – какво следва?

Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.

19.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какви са най-новите промени във финансовата стратегия на Майкъл Бъри

Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.

19.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.