Начало » Други » Европа ще позволи на правителствата да намалят дълга си – ето как

Европа ще позволи на правителствата да намалят дълга си – ето как

11.02.2024 18:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа ще позволи на правителствата да намалят дълга си – ето как

Държавите членки на ЕС и членовете на ЕП постигнаха предварително споразумение за коригиране на строгите фискални разпоредби на блока, като предоставят на правителствата по-голяма гъвкавост при управлението на дълга и предлагат стимули за увеличаване на публичните инвестиции в области като борбата с изменението на климата, индустриалното развитие и сигурността.

Преразглеждането на Пакта за стабилност и растеж, който датира от две десетилетия, е в отговор на извънредните икономически предизвикателства, пред които са изправени някои държави от ЕС по време на фазата на възстановяване от пандемията, в съчетание с амбициозните цели, поставени за екологични инициативи, индустриален напредък и отбранителни стратегии в рамките на блока.

Актуализираните регламенти установяват нови критерии за намаляване на дефицита и управление на дълга, макар и с по-малко амбициозни цели в сравнение с предишните издания.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис подчерта значението на адаптирането към настоящата икономическа и геополитическа динамика, като заяви, че преработените правила ще осигурят на държавите членки яснота и предвидимост по отношение на фискалните им стратегии през следващите години. Той изтъкна потенциала на тези правила да повишат фискалната устойчивост и да стимулират устойчивия растеж чрез насърчаване на инвестициите и структурните реформи.

Евродепутатът Маргарида Маркес изрази оптимизъм по отношение на споразумението, като отбеляза, че един по-нюансиран и средносрочен подход, съчетан с повишена национална ангажираност, ще даде възможност на държавите членки да избягват мерките за строги икономии.

Съгласно актуализираните разпоредби на държавите с прекомерен дълг се предоставят удължени срокове за постепенно намаляване на съотношението на дълга към БВП, като се изисква то да намалява годишно с 1%, ако надхвърля 90% от БВП, и с 0.5%, ако спада между 60% и 90% от БВП.

Освен това държавите с дефицит, надвишаващ 3% от БВП, са задължени да намаляват този дефицит наполовина в периоди на икономическа експанзия, като по този начин създават фискален буфер срещу бъдещи икономически спадове.

Освен това разходите за отбрана вече ще се включват в оценката на Комисията за високия дефицит на дадена държава – съображение, което бе ускорено от неотдавнашните геополитически събития, като например нахлуването на Русия в Украйна.

Преразгледаните правила предоставят на държавите членки седемгодишен период, удължен от досегашните четири години, за прилагане на мерки за намаляване на дълга и дефицита, считано от 2025 г. Държавите с прекомерен дълг обаче не са задължени да го сведат под 60% от БВП до края на седемгодишния период, стига да демонстрират надеждна траектория на намаляване на дълга.

За да може предварителното споразумение да бъде приложено през следващата година, е необходимо то да бъде официално одобрено от държавите от ЕС и от Европейския парламент.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.