Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира значително ускоряване на експанзията на руската икономика, което се дължи на увеличените военни разходи при управлението на Владимир Путин.
Прогнозите сочат увеличение на БВП на Русия с 2.6% за текущата година, което надхвърля по-ранната прогноза на МВФ от октомври и леко изостава от очаквания ръст от 3% през 2023 г. Този скок от 1.5% е най-високият сред всички държави, включени в Световните икономически перспективи на МВФ, публикувани на 30 януари.
Тези прогнози подтикват към преоценка на въздействието на западните санкции върху икономическите ресурси на Русия, особено при финансирането на конфликта в Украйна.
Санкциите, наложени на Москва, обхващат различни икономически сектори, включително търговия, финанси, технологии, стоки с двойна употреба, промишленост, транспорт и луксозни стоки.
През ноември Министерството на отбраната на Обединеното кралство предупреди, че руската икономика е изправена пред риск от прегряване поради увеличените военни разходи, недостига на работна ръка и нарастващата инфлация.
Противно на очакванията последните данни показват устойчив растеж на руската икономика, стимулиран от увеличените разходи за отбрана и военни цели.
В неотдавнашно изказване Путин предположи, че ръстът на БВП през 2024 г. може да надхвърли прогнозираните от руските икономисти 3.5 % за 2023 г. Той отдаде ръста през 2023 г. на вътрешното потребителско и инвестиционно търсене, като подчерта рекордните разходи в строителството, селското стопанство, туризма и товарния транспорт.
Гуринчас приписа икономическия растеж на Русия на увеличените държавни разходи във „военната икономика„, като стабилните цени на суровините подкрепят приходите от износ, свързани с изкопаемите горива, и допринасят значително за цялостната икономическа активност. Въпреки това той отбеляза също, че дългосрочният потенциален растеж на руската икономика вероятно ще бъде ограничен в сравнение с периода преди пълномащабната инвазия.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.