Прехвърлянето на неактивни средства, откраднати от Orbit Chain през декември миналата година привлече вниманието на общността.
Кражбата, която първоначално възлизаше на $48 милиона, но впоследствие нарасна до над $100 милиона, не беше споменавана от известно време, което накара хората да мислят, че незаконните печалби стоят бездействащи в някои крипто портфейл.
Наскоро хакерът, който стои зад този огромен обир, премести близо $32 милиона от откраднатите по-рано Етериум токени в друг портфейл, преди да ги прехвърли към Tornado Cash; услуга, която скрива следите на крипто транзакциите.
По този начин проследяването и връщането на парите на собствениците им става почти или напълно невъзможно.
Докато повечето крипто ентусиасти са в недоумение, има хора, които смятат, че трансферът може да има общо с неотдавнашните действия, предприети от Orbit Chain, свързани с възстановяването на определени мостови услуги, позволяващи прехвърлянето на криптоактиви между различни блокчейни.
🚨ONGOING: $100M Orbit Chain Exploiter sends $32M to Tornado Cash after 5 months silence
In the past hour, the Orbit Chain Exploiter moved 8671 ETH ($32M) to a new address and is currently in the process of depositing it to Tornado Cash.
They stole over $100M in ETH and DAI… pic.twitter.com/Bq7BRdXqmc
— Arkham (@ArkhamIntel) June 8, 2024
Това може да предполага намерение от тяхна страна за осребряване на парите, но като алтернатива може да е и просто опит за още по-голямо отклоняване на разследващите органи от правия път.
Самите Orbit Chain не бяха много открита относно случилото се. Макар да заявиха, че си сътрудничат с правоприлагащите органи, не бяха публикувани никакви подробности относно начина, по който системата е била компрометирана, или кой може да е бил засегнат.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.