Прехвърлянето на неактивни средства, откраднати от Orbit Chain през декември миналата година привлече вниманието на общността.
Кражбата, която първоначално възлизаше на $48 милиона, но впоследствие нарасна до над $100 милиона, не беше споменавана от известно време, което накара хората да мислят, че незаконните печалби стоят бездействащи в някои крипто портфейл.
Наскоро хакерът, който стои зад този огромен обир, премести близо $32 милиона от откраднатите по-рано Етериум токени в друг портфейл, преди да ги прехвърли към Tornado Cash; услуга, която скрива следите на крипто транзакциите.
По този начин проследяването и връщането на парите на собствениците им става почти или напълно невъзможно.
Докато повечето крипто ентусиасти са в недоумение, има хора, които смятат, че трансферът може да има общо с неотдавнашните действия, предприети от Orbit Chain, свързани с възстановяването на определени мостови услуги, позволяващи прехвърлянето на криптоактиви между различни блокчейни.
🚨ONGOING: $100M Orbit Chain Exploiter sends $32M to Tornado Cash after 5 months silence
In the past hour, the Orbit Chain Exploiter moved 8671 ETH ($32M) to a new address and is currently in the process of depositing it to Tornado Cash.
They stole over $100M in ETH and DAI… pic.twitter.com/Bq7BRdXqmc
— Arkham (@ArkhamIntel) June 8, 2024
Това може да предполага намерение от тяхна страна за осребряване на парите, но като алтернатива може да е и просто опит за още по-голямо отклоняване на разследващите органи от правия път.
Самите Orbit Chain не бяха много открита относно случилото се. Макар да заявиха, че си сътрудничат с правоприлагащите органи, не бяха публикувани никакви подробности относно начина, по който системата е била компрометирана, или кой може да е бил засегнат.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.