Начало » Крипто Крими » Хакер загуби собствените си криптовалути при неуспешен опит за кражба

Хакер загуби собствените си криптовалути при неуспешен опит за кражба

26.08.2022 7:54 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Хакер загуби собствените си криптовалути при неуспешен опит за кражба

Крипто мостовете се превърнаха в популярна мишена за недоброжелатели. Не всички злонамерени индивиди обаче си тръгват с милиони откраднати дигитални активи.

Някои от тях всъщност губят пари по време на опитите си за експлоатация на DeFi.

Такъв инцидент се случи през уикенда, когато мостът Rainbow на Near Protocol успя да осуети успешно действията на хакерите.

Още една успешна защита на моста

През миналия уикенд хакерите за пореден път се опитаха да експлоатират моста Rainbow Bridge на Near Protocol. Подобно на първия опит през май, автоматизираните процеси за сигурност прехванаха атаката за по-малко от 31 секунди, съобщи в понеделник главният изпълнителен директор на Aurora Labs Алекс Шевченко.

Междуверижните мостове дават възможност за оперативна съвместимост между различните блокчейн мрежи. Мостът Rainbow позволява на потребителите да прехвърлят средства между Near Protocol, Етериум и Aurora чрез смарт договори.

Според Шевченко хакерът е вкарал фалшифициран блок на Near към моста Rainbow и е поставил необходимия депозит от 5 ETH в събота сутринта. Хакерът вероятно се е надявал, че атаката рано сутринта през уикенда ще бъде трудна за смекчаване.

Но автоматичните наблюдатели на Rainbow отблъснаха злонамерената транзакция, което доведе до това, че хакерът загуби депозита си от 5 ETH, еквивалентен на приблизително $8,000 по това време. При опита за експлойт не са били загубени потребителски средства.

Шевченко посъветва нападателя да се съсредоточи върху това да прави добро за общността, като работи по награди за бъгове, вместо да ограбва средствата на потребителите и да изживее тежки времена, опитвайки се да изпере незаконно придобитите активи.

Увеличават се кражбите на междуверижните мостове

Тъй като т.нар. „cross-chain“ пространство е в период на зараждане, експлойтите се разрастват. Само през тази година при хакерски атаки на мостове е била открадната криптовалута на стойност $2 милиарда. Тази цифра съставлява около 69% от всички откраднати крипто средства през 2022 г.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сливането на Етериум потвърдено за септември


По-рано този месец мостът Nomad претърпя загуба от близо $200 милион, след като лесно възпроизвеждащ се експлойт позволи на множество нападатели да изтеглят средства от протокола.

Освен това през март от моста Ronin на Axie Infinity бяха откраднати $625 милиона, а миналия месец мостът Horizon на Harmony беше експлоатиран за около $100 милиона в различни токени. Съобщава се, че експлоатиращите Ronin са конвертирали част от откраднатите активи от ETH в BTC и са използвали миксери за монети ChipMixer и Blender, за да прикрият допълнително самоличността си.

Миналия месец Aurora възнагради етичен хакер с $6 милиона за откриването на уязвимост, която можеше да изложи на риск средства на стойност над $250 милиона. Това вероятно беше една от най-големите награди, изплащани някога за откриване на крипто уязвимост.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Има ли пробив в сигурността на CoinMarketCap?

CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.

21.06.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.