Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия, изрази мнението си относно статута на американския долар като водеща световна валута.
Лавров заяви, че предстои световна смяна на валутата, която ще доведе до значителна трансформация на международната финансова сцена. Лавров твърди, че преминаването към национални и дигитални валути е неизбежно и ще заобиколи еврото и йената.
Неотдавнашните събития в Китай и Русия предоставят доказателства в подкрепа на твърденията на Лавров. Според информацията китайският юан е изпреварил щатския долар като най-често използваната валута за трансгранични транзакции в Китай.
Bloomberg също така съобщи, че юанът е засенчил долара като най-търгуваната валута в Русия.
Китайските финансови институции отбелязват значителен ръст на трансграничните транзакции с юана, което се дължи на процъфтяващата търговия с Русия и все по-силните отношения с Близкия изток.
Лавров посочи, че дедоларизацията в САЩ вече е започнала, което предизвика сериозна загриженост сред американските политически анализатори и икономисти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мечият пазар идва за традиционните пазари – В безопасност ли са криптовалутите?
Той смята, че приемането на национални и дигитални валути за разплащания е неизбежно и не може да бъде спряно. Бъдещето на международната парична система, включително на основни институции като МВФ и Световната банка, остава несигурно.
Въпреки че последиците от това значително отдалечаване от долара са несигурни, Лавров е убеден, че то ще се случи, независимо от всички превантивни мерки, предприети от САЩ.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
Запада е като мушмула – колкото повече загнива, толкова по-сладка става. И така си загнива от вече над 70 години…