На фона на опасенията за лихвените проценти се появи друг икономически риск: ескалация на световната търговска война.
Китай увеличава износа си на евтини слънчеви панели, батерии за електрически превозни средства, полупроводници и други продукти. В отговор САЩ повишиха митата върху китайски стоки на стойност $18 милиарда, като се съсредоточиха върху сектори, в които президентът Байдън инвестира много, като електромобили, чиста енергия и полупроводници.
Новите мита включват утрояване на митата върху алуминия и стоманата до 25%, удвояване на митата върху полупроводниците до 2025 г., четирикратно увеличаване на митата върху електромобилите до 100 % и удвояване на митата върху слънчевите батерии.
Тези тарифи, които по същество са данъци върху чуждестранните стоки, се увеличават и върху крановете за кораби и някои медицински продукти, като за 2026 г. са предвидени допълнителни увеличения върху батериите за неелектрически превозни средства и критични минерали като графит. Целта е да се даде време на компаниите да адаптират веригите си за доставки и да се стимулира вътрешното производство в САЩ.
Анализаторите смятат, че това е част от дългосрочна търговска война, която може да доведе до повишаване на цените и да наруши функционирането на пазарите. Нарастващото напрежение между САЩ и Китай, Ковид пандемията и нахлуването на Русия в Украйна вече предизвикаха преоценка на глобализацията, като компаниите дават приоритет на устойчивостта на веригата за доставки пред ефективността. Правителствата вече използват индустриални политики и търговски ограничения, за да подкрепят националните индустрии.
Икономистът Марко Папич от Clocktower Group предполага, че дългосрочните инфлационни очаквания трябва да бъдат коригирани на по-високо равнище, като понастоящем те са закотвени на 2.5%. Ричард Бърнстейн, главен информационен директор в RBA, съветва да се пренасочат инвестициите от акции на мегакомпании към американски промишлени компании с малка и средна капитализация, които могат да се възползват от намалената конкуренция поради търговските ограничения.
В световен мащаб други държави също реагират на рязкото нарастване на износа на Китай. Европейският съюз планира мита върху китайските електромобили, Бразилия възстановява митата върху вноса на електромобили, а Индия наложи мита върху китайската стомана. Политиците са обезпокоени от свръхкапацитета на Китай в критични сектори и от въздействието му върху техните икономики.
Китай, от своя страна, може да предприеме предпазливи ответни мерки, тъй като съживява икономиката си, като потенциално може да проверява американските и европейските компании, които оперират там, или да ограничи достъпа до важни минерали. Този променящ се търговски пейзаж предполага преминаване от дезинфлацията в миналото към фаза на глобализация, характеризираща се с по-високи разходи и по-протекционистични политики.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.