Главният прокурор на щата Ню Йорк завежда дело срещу бившия главен изпълнителен директор на фалиралия Celsius с обвинението, че е измамил инвеститорите.
Според прессъобщение Летиша Джеймс съди основателя на криптозаемодателя Алекс Машински. Твърди се, че той е направил подвеждащи изявления пред инвеститорите за много аспекти на компанията си и не е извършил надлежна регистрация, както се изисква от щатското законодателство.
Като бивш главен изпълнителен директор на Celsius, Алекс Машински обеща да доведе инвеститорите до финансова свобода, но ги поведе по пътя на финансовата разруха.
Законът е категоричен, че даването на неверни и необосновани обещания и подвеждането на инвеститорите е незаконно.
Днес ние предприемаме действия от името на хиляди нюйоркчани, които са били измамени от г-н Машински, за да възстановим загубите им. Службата ми ще остане бдителна и ще гарантира, че ]злонамерени индивиди], които се опитват да се възползват от нюйоркските инвеститори, ще бъдат подведени под отговорност.
Джеймс твърди, че Машински е казал на клиентите, че Celsius ще прави инвестиции с нисък риск и ще отпуска активи само на реномирани компании. Вместо това той „рутинно“ отпускал активи на високорискови контрагенти и е ощетил инвеститорите си.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очертават се корекции, предупреждава Никълъс Мертен
Ако искът на Джеймс бъде спечелен, на Машински ще му бъде забранено да извършва отново дейност в Ню Йорк, както и да плати неразкрита сума като обезщетение, възстановяване и лишаване от права, според прессъобщение.
Celsius първоначално подаде молба за обявяване в несъстоятелност през юли 2022 г., седмици след като родният актив на платформата се срина с над 99% и тя беше принудена да спре тегленията от клиенти.
По онова време компанията посочи като причина за спирането си изключителната волатилност на пазара.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.