Home

Г-20 постига консенсус за войната в Украйна, но ще предприеме ли действия?

12.09.2023 22:00 4мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Г-20 постига консенсус за войната в Украйна, но ще предприеме ли действия?

Групата на 20-те най-големи икономики постигна трудно извоюван консенсус по конфликта в Украйна и успя да преодолее други съществени различия в декларацията си от срещата на върха през уикенда.

Резултатите от решаването на глобалните финансови въпроси, които са в основата на мандата им, обаче бяха оскъдни.

Наблюдателите отбелязаха, че неочакваното споразумение по ситуацията в Русия и Украйна в декларацията от срещата на върха е предотвратило разделение в групата. Включването на Африканския съюз като нов член е победа за домакина Индия и за развиващите се икономики. Въпреки това като цяло резултатите бяха оценени като незадоволителни.

Според Майкъл Фроман, председател на Съвета за външни отношения в Ню Йорк, Г-20 в миналото е имала отлични резултати, когато е успявала да постигне не само езиков консенсус, но и да предприеме съществени действия за справяне с критични глобални предизвикателства, като например тези, породени от финансовите кризи.

Фроман, бивш търговски представител на САЩ и опитен преговарящ по въпросите на Г-20 и Г-8, подчерта, че акцентът трябва да бъде поставен върху конкретните действия занапред, а не върху самото изявление.

Макар че декларацията от срещата на върха се въздържа от пряко осъждане на Русия за конфликта в Украйна, тя наблегна на човешкото страдание, причинено от ситуацията. Тя също така призова всички държави да се въздържат от използване на сила за завземане на територии.

Малцина очакваха, че Г-20 ще успее да постигне консенсус по документа, особено в първия ден от двудневната среща на върха. Като се има предвид неспособността на групата да постигне съгласие по едно комюнике на приблизително 20-те министерски срещи, проведени тази година, поради твърдите позиции по отношение на войната, невъзможността за постигане на съгласие по декларацията от срещата на върха щеше да означава значителен разрив в Г-20, потенциално непоправим, между западните държави и Китай и Русия.

Освен това, тъй като Пекин активно настоява за пренареждане на световния ред чрез разширяване на групи като БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество, съществуваше риск Г-20 да бъде маргинализирана.

Необходимостта от постигане на консенсус доведе до споразумения, които някои анализатори смятат за слаби. Тази година преодоляването на различията по войната в Украйна и други въпроси отне значителни 25 дни преговори, включително седмицата преди срещата на върха.

На срещата в Ню Делхи лидерите се договориха да се стремят към утрояване на световния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г. и признаха необходимостта от постепенно спиране на използването на въглища. Въпреки това не беше определен конкретен график и беше отбелязано, че намаляването на използването на въглища ще зависи от обстоятелствата в отделните държави.

Освен това по време на разговорите беше постигнато съгласие и по въпроса за справяне с дълговата уязвимост на по-бедните държави и за укрепване и реформиране на многостранните банки за развитие, но без да се определят конкретни цели.

Въпреки това не беше постигнат напредък в убеждаването на Русия да се присъедини отново към инициативата за Черно море, въпреки че в декларацията се призовава за безопасен поток на зърно, храни и торове както от Украйна, така и от Русия.

За повечето основни членове на Г-20 декларацията от срещата на върха представляваше съществено постижение, тъй като тя успя да постигне консенсус по приемливи формулировки относно конфликта в Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров, който представляваше Русия вместо президента Владимир Путин, похвали индийското председателство за това, че за първи път в историята на форума е обединило участниците в Г-20 от глобалния Юг.

Дипломати посочиха, че преговарящите от Индия, Индонезия, Бразилия и Южна Африка са изиграли важна роля за постигането на консенсус по документа от срещата на върха. САЩ, Германия и Великобритания приветстваха декларацията, но от Китай не последва официален отговор. Въпреки това китайската държавна информационна агенция Синхуа в коментар от събота изказа предположение, че Г-20 все още има потенциал.

Присъствието на Китай на срещата беше сравнително скромно, като президентът Си Дзинпин отсъстваше, а премиерът Ли Цян, който встъпи в длъжност през март тази година, представляваше Пекин. Френски служител, присъствал на срещата на върха, твърди, че Г-20 остава форум, способен да постигне консенсус между Севера и Юга, както и между Изтока и Запада.

Въпреки липсата на конкретен напредък Харш Вардхан Шрингла, главен координатор на Г-20 в Индия, твърди, че срещата е дала тласък на групата напред. Той подчерта, че опасенията на развиващите се страни са толкова съществени, че неуспехът да се постигне напредък би довел до още по-големи разделения и разочарования.

Източник: Reuters

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тайван позволи инвестициите в чуждестранни крипто ETF

Тайванската комисия за финансов надзор (FSC) даде зелена светлина на професионалните инвеститори да получат достъп до чуждестранни борсово търгувани фондове (ETF) за криптовалути.

30.09.2024 21:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Ethena Labs предлага създаването на нова борса за стимулиране на растежа на USDe

Ethena Labs, разработчикът на синтетичния долар USDe, обяви предложение за стартиране на децентрализирана борса (DEX), наречена „Ethereal“, която да подкрепи растежа на USDe.

30.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Капитализацията на фондовия пазар е на път да достигне тригодишен връх

Капитализацията на световния фондов пазар е на път да достигне най-високото си ниво от три години насам благодарение на неотдавнашното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и мерките за икономическо стимулиране от страна на Китай.

30.09.2024 20:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Неизбежен ли е старта на новата валута на съюза?

С наскоро разширения си състав БРИКС вече включва Египет, Иран, Саудитска Арабия, Етиопия и Обединените арабски емирства.

30.09.2024 18:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.