По време на 15-ата среща на върха на БРИКС, която се проведе в Йоханесбург миналия месец, алиансът прие шест нови страни членки.
Пет от тези шест държави са значими производители на петрол, които изнасят големи количества петрол в световен мащаб. Перспективата Саудитска Арабия и ОАЕ евентуално да преминат към приемане на местни валути за петролни транзакции и да се откажат от зависимостта от щатския долар предизвиква безпокойство.
Обновената цел на БРИКС е свързана с намаляване на зависимостта от щатския долар и насърчаване на използването на местни валути в световната търговия. Следователно има голяма вероятност Саудитска Арабия да обмисли приемането на местни валути като разплащане за петрол, за да намали зависимостта си от щатския долар.
В тази статия ще разгледаме потенциалните последици за щатския долар, ако Саудитска Арабия наистина започне да приема местни валути за разплащане по сделки с нефт и газ.
На първо място, ако Саудитска Арабия приеме само местни валути за търговия с петрол и изиска от други държави да последват примера ѝ, това може да предизвика голям спад в търсенето на щатския долар. Подобен ход може да доведе до обезценяване на щатския долар на международните валутни пазари.
Отслабването на долара би могло да доведе до повишаване на цените на вносните стоки в САЩ, което потенциално би се отразило на цялостната американска икономика.
Освен това други държави биха могли да започнат да диверсифицират валутните си резерви, като натрупват различни валути, освен щатския долар. Тази промяна би повишила търсенето на различни местни валути, като ги постави в пряка конкуренция с долара. Централните банки по света биха могли да обмислят поддържането на резерви в по-широк спектър от валути и стоки като злато, като по този начин допринесат за намаляване на стойността на щатския долар.
В заключение си струва да се отбележи, че Саудитска Арабия може да се колебае дали да вземе такова решение, като се има предвид, че нейната валута, риалът, понастоящем е обвързана с щатския долар. Следователно, ако американският долар отслабне значително, саудитската икономика може да се сблъска с потенциални последици, които биха могли да засегнат богатството на кралството и местната му валута.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.