FTX наскоро представи на съда по несъстоятелността преработена заповед, в която подробно се описват предложените насоки за продажбата и прехвърлянето дигитални ѝ активи в контекста на текущото производство по глава 11.
Преразгледаната заповед определя структуриран процес за инвестиционните консултанти, които постепенно да ликвидират сегменти от притежаваните от FTX криптовалути, с надзор от страна на кредиторите.
Съгласно подаденото заявление продажбата на активи като Биткойн и Етериум първоначално ще бъде ограничена до $50 милиона седмично през първите няколко седмици, а впоследствие ще бъде увеличена до $100 милиона седмично.
Предложен е по-строг контрол за дигиталните токени, свързани с неидентифицирани вътрешни лица. Преди продажбата на такива активи борсата е длъжна да предостави на кредиторите и на американския попечител 10-дневно предизвестие, а възраженията могат потенциално да доведат до блокиране на продажбата.
FTX също така иска одобрение да участва в договори за хеджиране на криптовалути чрез определен инвестиционен консултант. Понастоящем допустимите активи за хеджиране са ограничени до Биткойн и Етериум, а всяко разширяване би изисквало одобрение от кредиторите.
Дружеството е задължено да предоставя на кредиторите и регулаторните органи подробни двуседмични и месечни отчети за транзакциите с активи, салдата, доходността от залозите и пазарните прозрения. Освен това ще бъдат въведени редовни разговори за състоянието с участието на FTX, съветници и кредитори, за да се гарантира прозрачност.
Предложените продажби на активи могат да послужат като важен източник на вливане на капитал за изплащане на задълженията към кредиторите и клиентите на FTX.
Под новото ръководство FTX има за цел да засили приходите си чрез разширяване на бизнеса си с алгоритмична търговия. Дружеството съобщава, че разполага с паричен резерв от над $1.2 милиарда. Съдът по несъстоятелността ще разгледа предложените насоки за продажба на дигитални активи и ще определи тяхното одобрение.
Що се отнася до активите на FTX, неотдавнашен доклад от 11 септември дава представа за обширния портфейл, обхващащ различни криптовалути, недвижими имоти и ценни книжа. Според по-ранните документи FTX притежава дигитални активи на стойност над $3.4 милиарда.
Компанията също така поддържа значителен портфейл от по-малко известни токени, които не отговарят на праговете за ликвидност, както беше споменато в предишната статия. Значителният портфейл от рискови инвестиции на FTX се оценява на около $4.5 милиарда, включително партньорства с големи крипто компании като Kraken и SkyBridge.
Освен това FTX притежава луксозни недвижими имоти на Бахамите на стойност $200 милиона и ценни книжа на обща стойност $529 милиона, предимно чрез крипто продуктите на Grayscale. Остатъците от империята на Сам Банкман-Фрийд се оценяват на активи на обща стойност около $7 милиарда.
Ликвидирането на част от тези авоари в съответствие с предложените насоки за продажба може да помогне на FTX да възстанови финансовата си стабилност, след като на 11 ноември подаде молба за обявяване в несъстоятелност на фона на очевиден недостиг на ликвидност.
Независимо от това, компанията все още е изправена пред сложен процес на преструктуриране, като в момента тече посредничество между различни кредитори и заинтересовани страни.
Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.
Брайън Куинтенц, избран от Доналд Тръмп за председател на Комисията за търговия с фючърси на суровини (CFTC), разкри мрежа от връзки, свързани с криптовалути, и активи на стойност милиони, което повдигна въпроси преди потвърждаването му от Сената.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.