В момента пазарът на криптовалути е в трескаво очакване, тъй като през следващата седмица се очакват значителни събития.
Фокусът на вниманието е върху FTX, крипто борса в затруднение, която е готова да получи съдебно одобрение за ликвидирането на криптовалути на стойност приблизително $3.4 милиарда.
Big selling pressure is potentially coming next week🚨
FTX will likely get approval to liquidate its assets on Sept. 13.
FTX had $3.4B in crypto in April. The proposed plan is to sell assets worth up to $200M per week. pic.twitter.com/4aHnhOVKP1
— The DeFi Investor 🔎 (@TheDeFinvestor) September 9, 2023
Има слухове, които предполагат, че FTX може да получи зелена светлина за тази ликвидация до 13 септември. Заинтересованите страни са загрижени за потенциалното отрицателно въздействие, което това може да окаже върху пазара.
Мечите настроения започват да хвърлят сянка върху ситуацията. Крипто аналитичната агенция IntoTheBlock посочи, че предстоящата ликвидация на FTX може потенциално да потисне неотдавнашните положителни движения на Етериум и Solana на пазара. Компанията заяви:
Въпреки положителните новини за Visa и потенциалния спот ETF за ETH, предстоящата ликвидация на FTX в размер на $3 милиарда може да диктува движението на пазара.
Bullish news for #ETH and #SOL seems to be overshadowed by fear-driven market dynamics. Despite positive news about Visa and a potential spot ETH ETF, FTX's impending $3B liquidation could be dictating market movement.
— IntoTheBlock (@intotheblock) September 9, 2023
Важно е обаче да се отбележи, че паниката може да е преждевременна. Известният крипто коментатор “Hitesh.eth” спомена, че дори ако FTX си осигури одобрение до 13 септември, ликвидацията може да не започне веднага.
Изключително важно е да се подчертае, че съдебните документи на FTX посочват желанието за продажба на дигитални активи на стойност до $100 милиона на седмична база. Понякога тази горна граница може да бъде разширена до $200 милиона.
Алткойните се подготвят за потенциалното въздействие на тази предстояща разпродажба, особено тези, които се държат от FTX. Данните сочат, че Solana съставлява най-голямата част от техните активи, оценени на приблизително $685 милиона.
Освен това на FTT, собствения токен на борсата, се падат $529 милиона от активите, предвидени за ликвидация. Бяха повдигнати въпроси относно стратегията на FTX за ликвидация на тези токени поради ограничената ликвидност и дълбочина на пазара на FTT.
Портфейлът на FTX включва и значителни дялове от други криптовалути като Aptos, Dogecoin, MATIC на Polygon, XRP и др.
FTX агресивно търси начини за възстановяване на активите си в условията на финансови затруднения, като инициира серия от правни действия. Неотдавна борсата подаде иск за връщане на средства срещу LayerZero, платформа за оперативна съвместимост на омничейн, в опит да си възстанови $21 милиона. Освен това тя започна съдебно производство срещу Ари Литан, главен оперативен директор на LayerZero, с искане за $13 милиона и търси $6.5 милиона от Skip & Goose, компания, собственост на Литан.
Освен това се съобщава, че FTX преразглежда таксите за промоция, изплащани на спортни знаменитости като Наоми Осака и Шакил О’Нийл. В разцвета на силите си фалиралата вече борса е инвестирала значителни суми в подкрепа на известни личности за маркетингови кампании. Например Осака е получила $3.2 милиона за връзките си с FTX и за подкрепата си от нея.
BitGo, водещ американски попечител на криптовалути, представи нова платформа за управление и защита на местни токени, използвани в Web3 протоколите.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Основателят на TRON Джъстин Сън предвижда проекта да се изкачи до челната тройка наред с Биткойн и Етериум през следващите две години.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.