Първият туит на Илон Мъск за Dogecoin (DOGE) през април 2019 г. постави началото на значим път за базираната на меме криптовалута.
Въпреки скромното си начало, DOGE преживя изключителен скок на популярността и стойността си, до голяма степен повлиян от постоянното одобрение и популяризиране от страна на Мъск.
По време на туита на Мъск DOGE се оценяваше на около $0.003, или по-малко от 1/30 от цента. До май 2021 г. обаче цената му се покачи до $0.7376, което представлява зашеметяващо увеличение от близо 24,500% за малко повече от две години. Ако някой беше инвестирал $1,000 в DOGE на 2 април 2019 г., те щяха да възлизат на $245,860 при пика на стойността им през 2021 г.
Дори и след спада на цената си до около $0.16, DOGE все още поддържа забележително увеличение от над 5,000% от първоначалния туит на Мъск, като инвестиция от $1,000 се превръща в над $50,000. Този впечатляващ ръст се равнява на сложен годишен темп на растеж (CAGR), надхвърлящ 120%.
Влиянието на Мъск върху успеха на DOGE не може да бъде надценено. Въпреки че първият му туит не оказа незабавно въздействие върху цената, неговата постоянна подкрепа и одобрение през следващите години изиграха решаваща роля за повишаване на осведомеността за токена. Меме токенът набра скорост в социалните медии и отбеляза експоненциален растеж, подпомогнат от постоянната подкрепа на Мъск.
Решението на Tesla през 2022 г. да приема DOGE като плащане за определени продукти допълнително повиши нейния профил и цена. Неотдавнашните изявления на Мъск от март 2024 г., в които той предлага възможността за закупуване на автомобили Tesla с DOGE, и стремежът на медийната му платформата X да включи плащания с DOGE подчертават постоянния му ангажимент към криптовалутата.
Благодарение на участието на Мъск, DOGE се превърна не само в най-голямата мемe монета, но и в една от водещите криптовалути по пазарна капитализация. Забележителните ѝ печалби и широкото ѝ разпространение привлякоха десетки милиарди долари инвестиции, което я позиционира пред множество компании в индекса S&P 500. С продължаващия интерес на Мъск и потенциалното интегриране на DOGE в неговите бизнес начинания, нейната траектория остава изключително обещаваща.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
След период на волатилност крипто пазарът изглежда се стабилизира.
Стабилната монета на Synthetix, sUSD, отново е подложена на натиск, тъй като продължава да се отдалечава от планирания си фиксиран курс от $1, което поражда нови опасения относно устойчивостта на децентрализираните стабилни монети.
Спекулациите около бъдещето на Dogecoin продължават да се засилват, като някои анализатори предполагат, че монетата може да достигне цена от $10.