Неотдавнашно проучване на Coinbase изтъкна някои от факторите, определящи неотдавнашния привидно устойчив спад на цените на криптоактивите.
Проучването се опитва да припише настоящия мечи пазар основно на макроикономическите политики, като минимален ефект е предизвикан от настроенията в криптопространството.
В проучването, публикувано от главния икономист на Coinbase Institute Research и директор на блокчейн инициативата на Тексасаския университет Чезаре Фракаси, се отбелязва, че криптопазарите масово са се разраснали в приемането си до степен да бъдат преплетени с конвенционалните финансови пазари.
Фракаси отбеляза, че тази корелация на криптопазарите със световната финансова система става по-ясно изразена от 2020 г. – годината, в която се наблюдава един от най-големите ръстове в темпа на приемане на крипто, дължащ се до голяма степен на вредните икономически последици от пандемията.
Вследствие на тази корелация с финансовите пазари Фракаси посочи, че цените на криптовалутите сега се движат по посока на световните технологични акции и цените на петрола; и това допринася значително за настоящия спад на криптопазара.
Макроикономическите политики, като например повишаването на лихвените проценти, икономическият растеж и ценовата стабилност, наред с други, са основните фактори, определящи посоката на фондовия пазар. В резултат на неотдавнашната взаимовръзка между фондовия пазар и пазара на криптовалути тези политики оказват влияние и върху цените на криптоактивите.
Фракаси смята, че тези политики, които са взети предвид от отчаяните опити на световните правителства да се борят с инфлацията, допринасят с две трети за настоящата крипто зима.
Пазарните нагласи безспорно играят важна роля при определянето на начина, по който се представят криптоактивите. Фракаси смята, че пазарните нагласи или крипто перспективите дават една трета от приноса за сегашния спад на криптовалутите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Повечето инвеститори в Етериум 2.0 са на загуба – Glassnode
Когато цените на дигиталните активи рязко спаднат, основните медии и мненията на известни личности в пространството реагират по един от двата начина: разпространяват FUD, като твърдят, че криптовалутите са мъртви и инвеститорите трябва да капитулират, за да спасят това, което е останало, или насърчават инвеститорите да държат своите активи (HODL), защото крипто е „новаторска технология“ и ще се възстанови.
Говорейки за бъдещето на криптопазара, Фракаси смята, че глобалните перспективи за криптоактивите ще определят дали цените на активите ще достигнат нови върхове или ще се сринат до рекордно ниски нива. „Само промени в перспективите на криптоиндустрията спрямо това, което вече се очаква, ще доведат до промени в цените“, се казва в заключението на доклада.
Голяма част от крипто общността се надява, че бъдещата администрация на Тръмп ще донесе положителни промени в индустрията.
Чанпен Джао (CZ), бившият главен изпълнителен директор на Binance и известна фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели лекомислена забележка за нарастващата тенденция при меме криптовалутите, предизвикана от пускането на токена $TRUMP на Доналд Тръмп.
Съобщава се, че няколко известни крипто компании са направили значителни дарения в подкрепа на встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, с което изразяват оптимизма си относно неговите политики в подкрепа на криптовалутите.
През последните 24 часа крипто пазарът претърпя ликвидация за над $1.2 милиарда, тъй като Биткойн за кратко падна под $100,000, след като се доближи до историческия си връх.