През последните няколко дни трейдърите активно търгуваха с акциите на GameStop Corp. (GME) и AMC Entertainment Holdings Inc. (AMC).
Въпреки че затвориха на цена от $17.4 в петък, акциите на GameStop се покачиха до $64.82 във вторник, отбелязвайки зашеметяващ ръст от 271%, въпреки че оттогава акциите отстъпиха.
Рязкото поскъпване на акциите на GameStop се случи без никакви значителни нови бизнес събития, което доведе до известно объркване сред инвеститорите и широката общественост относно това какво точно определя меме акциите и какво стимулира бързите им колебания. По същество акциите на „меме“ компаниите са привлекателни по-скоро заради вълнението около компанията, особено в социалните медии, отколкото заради традиционните показатели за оценка на стойността на компанията.
Манията по меме-акциите набра скорост около 2021 г., особено подхранвана от дискусиите във форума WallStreetBets Reddit, привличайки млади инвеститори, търсещи алтернативи на традиционните инвестиционни стратегии. Този феномен често е свързан с реакция срещу шорт продавачи, като GameStop се очертава като ярък пример. Други меме акции от този период включват AMC, BlackBerry и Bed Bath & Beyond.
Неотдавнашното възобновяване на търговията с меме акции се дължи на завръщането на инвеститора Кийт Гил, известен още като „Roaring Kitty“, който е допринесе за първоначалния скок на акциите на GameStop. Повторното появяване на Гил в платформите на социалните медии предизвика нов интерес, което доведе до повишаване на цените на акциите на GameStop и AMC.
Въпреки това много инвестиционни специалисти предупреждават да не се участва в манията по меме акциите, тъй като я смятат за спекулативна, а не за основана на стабилни финансови основи. Те предупреждават, че купуването на меме акции само въз основа на внезапните им печалби може да не доведе до бъдеща възвръщаемост, тъй като тези акции често се търгуват при високи кратни стойности на очакваните печалби. Въпреки потенциала за краткосрочни печалби, инвестирането в подобни акции се счита по-скоро за спекулативно, отколкото за разумна инвестиционна стратегия.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.