Алиансът БРИКС е начело на усилията за намаляване на господстващото положение на щатския долар и за насърчаване на използването на местни валути с цел да се укрепят икономиките на страните и да се намали зависимостта от щатския долар.
Тъй като Изтокът се стреми да оспори финансовото надмощие на Запада, страните от БРИКС се застъпват за отказ от долара при трансграничните транзакции.
Нарастващият дълг от почти $34.5 трилиона в САЩ и потенциалното въздействие на американската рецесия върху други икономики подчертават спешната необходимост държавите от БРИКС да диверсифицират резервите си и да намалят експозицията си към зелените пари.
Вследствие на това БРИКС призовава другите държави да приемат местните валути за международната търговия, като се стремят да намалят уязвимостта, свързана със зависимостта от щатския долар.
В допълнение към насърчаването на използването на местни валути БРИКС проучва и възможността за въвеждане на нова валута за вътрешна търговия в рамките на алианса. Макар и все още в ранен етап, разработването на валута на БРИКС е сигнал за съгласувани усилия да се оспори статутът на щатския долар като световна резервна валута.
Въвеждането на валута на БРИКС може да постави няколко предизвикателства пред щатския долар:
Тези събития биха могли да се развият в рамките на сравнително кратък период от две години след евентуалното въвеждане на валута на БРИКС. Последиците от отдръпването на страните от алианса от долара в търговията се простират отвъд финансовите пазари, като оказват влияние върху различни сектори на американската икономика.
Binance се утвърди като доминиращ играч на пазара на централизираните борса (CEX) за крипто airdrop събития и стейкинг награди, според скорошен доклад.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.