Пазарът на криптовалути се разраства с безпрецедентни темпове, а активите стават все по-популярни поради отказа на инвеститорите от фиат.
Сред основните европейски регулатори се появиха опасения какво означава това за стабилността на традиционните финанси.
Една от загрижените страни е Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП), който смята, че криптовалутите, поради своята волатилност и липса на регулация, носят безброй рискове за финансовата стабилност. Това бе покрито в доклада му „Криптоактивите и техните рискове за финансовата стабилност„, публикуван на 4 октомври.
Според ЕОЦКП:
Поради нестабилните си цикли на растеж и докато не се прилагат съответните регулаторни разпоредби, крипто активите пораждат многобройни рискове, които в бъдеще могат да станат значими за финансовата стабилност.
В доклада регулаторът признава, че „понастоящем крипто активите все още са малки по размер и взаимовръзките им с традиционните пазари са ограничени“, но че „тази ситуация може да се промени, тъй като растежът на пазара може да настъпи внезапно, а предаването на риска е възможно по различни канали“.
Регулаторният орган признава, че нестабилността на крипто пазара все още не се е пренесла в масовия финансов сектор, но тази възможност не бива да се пренебрегва:
Досега сътресенията на пазара на криптоактиви (голяма част от които могат да се отдадат на присъщите уязвимости на пазарната структура и основната технология) не са се пренесли на традиционните финансови пазари или в реалната икономика. Възможно е обаче да се появят преливания в зависимост от това как ще бъдат овладени настоящите рискове и как ще се развият взаимовръзките между двете системи.
Поради тези причини ЕОЦКП подчерта необходимостта от непрекъснато наблюдение на сектора на криптовалутите и неговата взаимосвързаност с по-широката финансова система.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕС иска да въведе блокчейн в данъчното облагане
ЕОЦКП не е единственият финансов орган, който се притеснява от въздействието на криптовалутите върху традиционните финансови системи.
Кристин Лагард, председател на Европейската централна банка (ЕЦБ), изрази опасения, че растежът на крипто може да представлява заплаха за традиционната банкова система. Управителят на Федералния резерв на САЩ Мишел У. Боуман също изрази загриженост по отношение на множество въпроси, свързани с криптовалутите, които според нея създават рискове за банковия сектор и отварят въпроси относно регулаторната им перспектива.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.