Ел Салвадор, които се стремят да увеличат финансовото приобщаване и да насърчат икономическото развитие чрез приемането на Биткойн (BTC) като законно платежно средство, изглежда е изправен пред предизвикателства, свързани с широкото приемане на дигиталната валута.
Проучване, проведено от група професори по икономика, установи няколко пречки, свързани с въвеждането на Биткойн в страната.
Съвместният доклад, чиито съавтори са доцент Дейвид Ардженте от Йейлския университет по икономика, професор Диана Ван Патън и професор Фернандо Алварес от Чикагския университет, се впуска в проучване на приемането и общите нагласи към Биткойн в суверенната държава.
В доклада са представени констатациите от обширно проучване, включващо 1,800 домакинства в Салвадор. To имаше за цел да проучи използването на салвадорския портфейл Chivo в домакинствата и да изследва факторите, които възпрепятстват приемането на Биткойн както сред бизнеса, така и сред жителите на страната.
Освен това беше извършен цялостен анализ на блокчейн данните от приложенията, за да се потвърдят заключенията им, което предостави на икономистите ценна информация за това как се справя Биткойн в Салвадор.
Резултатите от проучването показват липса на широко приемане и доверие в дигиталната валута сред жителите. Въпреки твърденията на президента Найиб Букеле за широкото приемане на портфейла Chivo, докладът показва, че само малка част от гражданите го използват в страната за транзакции.
Нещо повече, докладът разкри, че по-голямата част от лицата първоначално са изтеглили портфейла Chivo поради хайпът и безплатните BTC, предлагани при пускането му в експлоатация. Последвалите тенденции обаче показват спад в приемането и използването на портфейла, което поражда съмнения относно потенциала за засилено използване на Биткойн и портфейла Chivo в бъдеще.
В изследователския доклад се посочват основните фактори, които възпрепятстват приемането на BTC и гореспоменатият портфейл в Ел Салвадор, като значителен принос за това имат опасенията за неприкосновеността на личните данни и прозрачността.
Макар че в световен мащаб милиони хора приемат блокчейн технологията заради способността ѝ да осигурява анонимност, неприкосновеност на личния живот и прозрачност на финансовите транзакции, салвадорците все още възприемат паричните транзакции като предлагащи по-голяма анонимност в сравнение с тези с Биткойн.
Освен това в доклада се подчертава значителната липса на доверие сред гражданите по отношение на блокчейн технологията и дигиталните валути. Комбинацията от тези фактори изглежда възпрепятства растежа и приемането на BTC и портфейла Chivo в Салвадор.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.
Оклахома взе решение, след като внимателно анализира предложението за Биткойн резерв в Щатския сенат.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.