В четвъртък Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши основните си лихвени проценти с безпрецедентните 75 базисни пункта.
Институцията също така обеща по-нататъшни повишения, като даде приоритет на борбата с инфлацията, въпреки че блокът вероятно се насочва към зимна рецесия и нормиране на потреблението на газ.
Поради инфлацията, която е на най-високите си стойности за половин век и се приближава до двуцифрени стойности, политиците са обезпокоени, че бързият растеж на цените се утвърждава, като намалява спестяванията на домакинствата, пречи на инвестициите и предизвиква цикъл, понижаващ заплатите.
След голямото увеличение на лихвените проценти през юли ЕЦБ повиши депозитната си лихва от нула на 0.75% и вдигна основната си лихва по рефинансиране до 1.25% – най-високото равнище и за двете от 2011 г.
Все пак Европейската централна банка изостава по отношение на повишаване на лихвените проценти от други централни банки – особено Федералния резерв на САЩ. Някои анализатори споделиха, че прекомерните увеличения от юли насам са опит да се навакса.
Ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард обяви:
Очакваме да продължим да повишаваме лихвените проценти, тъй като инфлацията остава твърде висока и вероятно ще остане над целта ни за продължителен период от време.
Тя твърди, че решението за повишение е било единодушно.
“Смятаме, че това ще отнеме няколко заседания”, каза тя. След това Лагард уточни, че повишаването на лихвите може да продължи до началото на 2023 г.
В продължение на седмици медиите активно коментираха дали ще видим увеличение с 50 и 75 базисни пункта. Поредният скок както на общата, така и на базисната инфлация вероятно е бил повод за решението, като Лагард заяви неколкократно, че настоящото високо ниво е “просто неприемливо”.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?
Главата на ЕЦБ сподели, че 75 базисни пункта няма да са нормата и че бъдещите увеличения могат да бъдат по-малки. Тя също така отказа да изключи възможността, че ще видим още подобни големи повишения.
Инфлацията скочи до 9.1% през август, а новите прогнози на ЕЦБ предвиждат връх близо до това ниво малко преди края на годината. Според някои пазарни анализатори обаче скоро тя ще надхвърли 10%.
Все пак тези прогнози предвиждат растеж на цените над целта на банката от 2% за следващите години, като прогнозата за 2023 г. бе повишена от 3.5% на 5.5%. Дори за 2024 г. се предвижда 2.3%, което е над целта от 2%.
Крипто борсата Bybit реши да напусне пазара в Обединеното кралство в очакване на предстоящите разпоредби за крипто маркетинг, които ще бъдат приложени от Органа за финансово поведение (FCA) следващия месец.
От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Някога Китай беше световният център за търговия и добив на биткойни. Въпреки това китайското правителство години наред се бореше с методите за регулиране на нарастващата популярност на криптовалутите и за предотвратяване на подкопаването на стойността на фиатната им валута.
Японското правителство одобри стартъпи, които могат да използват криптовалутни токени като алтернативно средство за публично финансиране, различно от традиционния фондов пазар.