От Европейската централна банка (ЕЦБ) обявиха, че „са решили да стартират проект за подготовка за евентуално издаване на дигитално евро“.
Сега е открита двугодишна фаза на проучвания, като на този етап не са взети дизайнерски решения.
„Изминаха девет месеца, откакто публикувахме нашия доклад за дигиталното евро. По това време извършихме допълнителен анализ, потърсихме принос от граждани и специалисти и проведохме някои експерименти с обнадеждаващи резултати. Всичко това ни накара да решим да вдигнем темпото и да стартираме проекта за дигитално евро“, каза президентът на ЕЦБ, Кристин Лагард.
По време на фазата на проучване на проекта Евросистемата ще се съсредоточи върху възможен функционален дизайн. Той ще включва фокус групи, прототипиране и концептуална работа.
Във фазата на проучване ще бъдат разгледани случаите на употреба, които дигиталното евро трябва да предоставя приоритетно, за да постигне целите си: безрискова, достъпна и ефективна форма на дигитални пари на централната банка, заявиха от ЕЦБ.
„Нашите експерименти разкриха, че съществуващата инфраструктура, като тази, използвана от Евросистемата за незабавни плащания – TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) – както и DLT, могат да бъдат мащабирани, за да обработят около 300 милиарда транзакции на дребно, извършени в еврозоната всяка година“, сподели членът на Изпълнителния съвет Фабио Панета.
Възможни са архитектури, предложени от ЕЦБ, съчетаващи централизирани и децентрализирани елементи.
Въпреки че не са взети никакви дизайнерски решения, Панета по-рано заяви, че дигиталното евро не трябва да става „твърде успешно“.
Ще бъде необходимо да се ограничи сумата, която всеки отделен потребител може да държи в дигитално евро, добави той, или чрез обикновено ограничение, или чрез въвеждане на диференцирано възнаграждение, за да се предотвратят системни банкови проблеми.
„Обсъждаме суми от порядъка на 2000, 3000 евро – не повече от това. По този начин можете да използвате дигиталното евро като платежно средство, но не и като форма на инвестиция“, каза Панета.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: В момента сме в ‘затишие пред буря’ според Glassnode
Въпреки че не са взети решения за проектиране, ЕЦБ твърдят, че „основната инфраструктура на дигиталното евро ще бъде екологична: за тестваните архитектури мощността, използвана за извършване на десетки хиляди транзакции в секунда, е незначителна в сравнение с консумацията на енергия на криптовалути като Биткойн.“
Биткойн използва доказателство за работа (PoW), за да издава нови монети, да гарантира, че не са създадени монети извън правилата на протокола и да гарантира фиксирано ограничение от 21 милиона.
Дигиталното евро ще се базира на доказателство за комитет, където бордът решава колко евро трябва да бъдат създадени или унищожени, поради което няма нужда от PoW.
ЕЦБ казват, че „пазарна консултативна група ще вземе предвид възгледите на потенциалните потребители и дистрибутори за дигитално евро по време на фазата на това проучване. Тези виждания ще бъдат обсъдени и от Борда за плащания на дребно в евро.“
Такъв дизайн, който наподобява Етериум, но с разрешени нодове, може да накара еврото и криптовалутите да бъдат до известна степен еднакви технически, като конкуренцията преминава към парични качества като фиксирано предлагане или управлявано предлагане.
Но какво точно ще измислят по време на проучването, предстои да видим, тъй като централната банка се цели да запази силата си да издава валути в дигиталната ера.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.