НАЧАЛО Финтех

ЕЦБ и БМР разработват нова система за проследяване на криптовалутите

06.10.2023 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ЕЦБ и БМР разработват нова система за проследяване на криптовалутите

Банката за международни разплащания (БМР) си сътрудничи с европейските централни банки за разработване на система за проследяване на криптовалутите и децентрализираните финанси (DeFi).

В неотдавнашно съобщение БМР представи проекта “Atlas” – платформа за агрегиране на данни, създадена в партньорство с Deutsche Bundesbank и De Nederlandsche Bank. Нейната основна цел е да осветли макроикономическото значение на криптоактивите и DeFi.

Проектът Atlas ще обединява както данни извън веригата, така и данни от веригата, за да генерира иновативни статистически данни и да валидира съществуващата информация.

Според информацията Целта на проекта Атлас е да се справи със съществуващите недостатъци на данните, като създаде специализирана платформа за данни, която обхваща редица източници на данни, хвърляйки светлина върху по-широкото икономическо значение на криптоактивите и DeFi.

Процесите по доказване на концепцията (PoC) предлага прозрения за трансграничните движения. Проектирана да отговаря на изискванията на централните банки и финансовите регулатори, проекта съчетава данни, събрани от крипто борси (данни извън веригата), с публично достъпни данни от блокчейн (данни от веригата), получени чрез работата на възлите.

Като цяло проектът има за цел да наблюдава и оценява движението на дигитални активи в рамките на определени географски райони.

Според първоначалните констатации, въпреки че установените потоци между крипто борсите са сравнително скромни за разлика от он чейн дейността, те имат значителна и съществена икономическа тежест.

Като част от първоначалното доказване на концепцията, проектът Atlas извежда движението на криптоактиви в рамките на географски локации. Този подход използва транзакциите, свързани с крипто борсите в мрежата на Биткойн, в съчетание с местоположението на тези борси, като приближение за трансграничните капиталови потоци.

Определянето на местонахождението на крипто борсите в страната невинаги е лесно, а данните за атрибуцията естествено са непълни и вероятно не съвсем точни. Поради това тези потоци следва да се разглеждат като консервативна оценка на действителния размер.

Сред допълнителните значими участници в проекта са Френската централна банка и Европейската централна банка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Близо 500 финтех сделки само през първото тримесечие на 2024 година

През първото тримесечие на 2024 г. финтех индустрията стана свидетел на близо 500 транзакции за финансиране и сливания и придобивания, с особен акцент върху застрахователните технологии, крипто и блокчейн секторите, според данни, събрани от Royal Park Partners (RPP).

02.05.2024 9:00 1 мин. четене

Ripple разширява обхвата си в Япония с ново сътрудничество

Финтех гигантът Ripple разкри стратегическо сливане с HashKey DX, базираното в Токио подразделение на HashKey Group, компания за финансови услуги за дигитални активи.

01.05.2024 3:30 1 мин. четене

Финансови гиганти създават работна група за квантова криптография

HSBC и PayPal са част от нова инициатива, изследваща квантово безопасната криптография в плащанията, целяща справяне с потенциалните рискове за киберсигурността, породени от нововъзникващите квантови компютри.

01.05.2024 2:00 1 мин. четене

Мъже “крадат” от жените си в Пакистан – дигиталните валути може да са решението на проблема

По време на специална среща в Рияд министърът на финансите на Пакистан Мухаммад Аурангзеб изрази интереса на правителството да приеме дигитална валута.

30.04.2024 12:30 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.