Предвид одобрение на спот Биткойн борсово търгуван фонд (ETF) в годината на изборите, решаващият дебат се върти около това коя администрация на САЩ подкрепя в по-голяма степен приемането на BTC: Тръмп или Байдън.
Въпреки че ерата на Байдън стана свидетел на значителни развития, президентството на Доналд Тръмп се откроява като малко по-благоприятно за растежа на Биткойн, поне досега. Нека разгледаме позициите на двете администрации по отношение на Биткойн, за да разберем коя от тях е по-благоприятна за приемането му.
По време на мандата на Тръмп преобладаваше забележителният „laissez-faire“ подход към регулирането на криптовалутите. Тази стратегия на „свободни ръце“ подейства като значителен катализатор за Биткойн и по-широките пазари.
Липсата на строги регулации при администрацията на Тръмп улесни по-голямата експанзия в крипто пространството, създавайки среда, в която проектите за Биткойн и блокчейн можеха да процъфтяват със сравнително малко пречки.
Икономическите политики на Тръмп, белязани от намаляване на данъците и дерегулация, също допринесоха за благоприятен инвестиционен климат, което косвено облагодетелства Биткойн.
Бичият пазар на акции и силният апетит за алтернативни инвестиции по време на неговото президентство се пренесоха в увеличени инвестиции в сферата на криптовалутите.
За разлика от тях администрацията на президента Джо Байдън сигнализира за преминаване към по-регулирана среда за криптовалутите.
Макар че регулирането се счита за съществено за дългосрочната стабилност и легитимност, съществуват опасения, че прекомерният надзор може да задуши иновативния дух на крипто света. Фокусът на Байдън върху регулаторната яснота, макар и полезен в някои аспекти, може да забави растежа, който Биткойн преживя по време на ерата на Тръмп.
При Байдън Биткойн среща предизвикателства и по отношение на масовото приемане и интегриране в традиционната финансова система.
В заключение, когато се оценяват двете администрации, президентството на Тръмп изглежда има леко предимство в насърчаването на по-благоприятна среда за приемането на Биткойн. Облекчената регулаторна позиция на неговата администрация изигра ключова роля за това крипто пазарът, по-специално BTC, да процъфти през 2021 г.
Макар че президентството на Байдън носи определени предимства за екосистемата на Биткойн, именно администрацията на Тръмп осигури по-благоприятни условия за приемането на Биткойн. Това предпочитание към епохата на Тръмп не отрича текущото развитие при Байдън, но подчертава въздействието на регулаторните подходи върху разрастващия се свят на криптовалутите.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.