Няколко нововъзникващи икономики в Азия, Африка и Латинска Америка започнаха да полагат усилия за намаляване на зависимостта си от щатския долар с цел да отслабят неговия световен статут на резервна валута.
Основната цел на тези усилия за дедоларизация е да се даде приоритет на местните валути в международната търговия и обмен. Поддръжниците твърдят, че тази промяна ще подкрепи националните им икономики и ще подобри позицията на местните валути на световния валутен пазар.
Въпреки тези инициативи обаче през 2024 г. щатският долар продължава да доминира над местните валути. Въпреки надвисналата заплаха от дедоларизация от страна на развиващите се страни щатският долар запази силата си, надминавайки други валути през тази година.
Показателите на щатския долар, индикирани от индекса DXY, надхвърлиха 106, възстановявайки се силно от дъното от 101.8 в началото на годината. Този подем подчертава устойчивостта и влиянието на щатския долар на световните валутни пазари въпреки първоначалните предизвикателства, породени от усилията за дедоларизация.
Основни валути като китайския юан, японската йена и индийската рупия се сблъскаха със значително поевтиняване спрямо щатския долар. Дори видни валути като британския паунд изпитват затруднения спрямо щатския долар, въпреки че са втората най-търгувана валута. Въздействието на инициативите за дедоларизация изглежда ограничено, тъй като щатският долар продължава да определя своя собствен курс в международния финансов пейзаж.
Програмата за дедоларизация е изправена пред критично изпитание, тъй като валути като юана, йената и рупията отбелязват забележими спадове. Въпреки усилията на държави като Китай, Япония и Индия да укрепят местните си валути, господстващото положение на щатския долар остава непоклатимо.
Нещо повече, валутните инвеститори демонстрират увереност в бъдещите перспективи на щатския долар, като последователно го купуват по време на пазарните спадове през 2024 г. Това засили устойчивостта на щатския долар при различни ценови равнища, позволявайки му да се възстанови по-стабилно.
Макар че опасенията за дедоларизация продължават, зелените пари се оказаха далеч от уязвимост, като последователно запазиха превъзходството си над местните валути. Въпреки опитите за намаляване на влиянието му щатският долар остава могъща сила в световните финанси, като често се възстановява по-силно след пазарни спадове и отправя значителни предизвикателства към други валути.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.