Стойността на щатския долар в момента нараства спрямо китайския юан, което предизвиква безпокойство в Китай, което може би не е по плана на държавите от БРИКС.
Това неотдавнашно укрепване на долара спрямо различни местни валути породи опасения сред властите в Китай, Индия и Япония. В опит да противодейства на поскъпването на долара Китай въведе нова наредба, която задължава финансовите му институции да поддържат депозити в чуждестранна валута в намален размер от една трета.
При неотдавнашна актуализация обаче Централната банка на Китай засили тази регулация и следи отблизо значителните покупки на щатски долари от местни компании.
Китай засили контрола си върху местните компании, които искат да купят $50 милиона или повече, като за такива транзакции е необходимо одобрение от Китайската народна банка.
Като член на БРИКС Китай се стреми да ограничи поскъпването на щатския долар спрямо местните валути, особено юана.
Страната също така предупреди кредиторите за значителните си придобивания на щатски долари от името на корпоративни клиенти. Тази директива беше издадена в отговор на спада на китайския юан с 6% спрямо щатския долар.
Освен Китай, друг член на БРИКС – Индия, уж продаде доста щатски долари миналата седмица, за да предотврати обезценяването на рупията. Съобщенията сочат, че държавна банка е получила инструкции от Резервната банка на Индия да се освободи активно от щатски долари.
Търговец, говорил анонимно пред Reuters, потвърди, че индийската банка е извършила продажби на щатски долари на международните пазари, отбелязвайки, че РБИ изглежда твърдо решена да предотврати достигането на исторически минимум на курса на INR спрямо USD.
Това рязко повишаване на стойността на щатския долар съвпада с усилията на алианса БРИКС да оспори неговия глобален резервен статут.
Централната банка на Русия направи значителна крачка, като позволи на акредитирани инвеститори достъп до финансови инструменти, свързани с криптовалути, чрез традиционни финансови институции.
Илон Мъск се оттегли от поста си на ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE), като посочи трудността при намаляването на федералните разходи и бюрокрацията.
Nvidia отчете силни финансови резултати за първото тримесечие на 2026 г. за периода, приключил на 27 април 2025 г., което доведе до ръст на акциите й с 4.8% в следборсовата търговия.
Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.