След неотдавнашното разширяване на алианса БРИКС с още шест държави, Обединените арабски емирства (ОАЕ) станаха свидетели на забележителен скок на икономическия растеж, особено в непетролните сектори.
Въпреки че са виден световен производител на петрол, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) отчете стабилен ръст от 3.8% в различни диверсифицирани сектори през първото тримесечие на 2023 г.
В доклад от септември ОПЕК изрази оптимизъм относно устойчивия растеж на ОАЕ, особено в секторите, които вече са показали значителен напредък. В резултат на това тези области са готови да се възползват от неотдавнашното разширяване на алианса БРИКС.
На фона на продължаващите глобални икономически проблеми няколко региона се сблъскаха с предизвикателства. Китай се изправи пред бърз икономически спад, докато западните държави се борят с повишените нива на инфлация, което предизвика едногодишно повишаване на лихвените проценти в съответните държави.
ОАЕ обаче се открояват като пример за икономическа устойчивост, подкрепена от неотдавнашното разширяване на блока БРИКС. В доклада на ОПЕК се подчертава, че през първото тримесечие на 2023 г. икономиката на ОАЕ е отбелязала впечатляващ ръст от 3.8%. Това развитие предвещава изключително добри резултати за новоприетите членове на този колектив.
В доклада се подчертава, че основните двигатели на този растеж са били секторите на транспорта и складирането, които са нараснали с впечатляващите 10.9 %. Освен това секторите строителство, хотелиерство и ресторантьорство отбелязаха забележително увеличение. В съчетание с процъфтяващия туризъм и туристическа индустрия, страната преживява осезаем икономически подем.
Прогнозите сочат, че през 2023 г. броят на вътрешните посетители в ОАЕ ще се увеличи със зашеметяващите 40%. Този значителен скок ще играе ключова роля за поддържането и продължаването на икономическия растеж. Заслужава да се отбележи обаче, че централната банка на ОАЕ взема пример от САЩ, като през последните месеци съгласува финансовите си политики с действията на Федералния резерв на САЩ по отношение на лихвените проценти.
Тези фактори в своята съвкупност поставят блока на БРИКС в позиция на постоянни предимства. Тъй като Китай е изправен пред икономически трудности, въпреки че е най-влиятелната икономика в блока, колективът може да спечели от похвалните резултати на ОАЕ. Това дава оптимистичен тон за 2024 г., когато ОАЕ ще бъдат официално включени в алианса БРИКС.
Coinbase, известният обмен на криптовалути, базиран в САЩ, наскоро получи лиценз за плащания от централната банка на Сингапур.
БРИКС, първоначално консорциум на бързоразвиващи се икономики, не само издържа във времето, но и претърпя пълна трансформация след първата си среща на върха през 2009 г.
В продължение на години основните медии демонизират Биткойн заради консумацията на енергия. Възходът на изкуствения интелект (AI) обаче и гладните за енергия процесори, които го задвижват, може да изместят най-популярната дигитална валута в света.
За разлика от преобладаващия фокус върху стабилни монети в щатски долари в рамките на пазара на стабилни монети, бившият изпълнителен директор на SoftBank Акшай Нахета предприе уникален подход, представяйки стабилна монета, подкрепена от дирхама на Обединените арабски емирства.