Начало » Доларът не е бил толкова силен за последните 44 години – ще успее ли да се задържи?

Доларът не е бил толкова силен за последните 44 години – ще успее ли да се задържи?

05.06.2024 12:30 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Доларът не е бил толкова силен за последните 44 години – ще успее ли да се задържи?

От десет години щатският долар е безспорният шампион на световните валутни пазари. Но все пак всяко царуване има своя край.

Противно на много прогнози на Уолстрийт, доларът набра скорост тази година. Това възобновяване е свързано с непостоянни данни за инфлацията, което кара инвеститорите да преосмислят вероятността от намаляване на лихвите.

В сравнение с пика си през 2022 г., когато Федералният резерв агресивно повиши лихвените проценти, доларът все още е много нагоре. Коригирано спрямо инфлацията, това е само с 10% под нивото от 1971 г., когато президентът Никсън сложи край на златния стандарт. Доларът не е бил толкова силен от 80-те години на миналия век под ръководството на председателя на Фед Пол Волкър.

През 1985 г. стойността на долара се покачи толкова високо, че започна да вреди на производителите в САЩ. Това доведе до координирани усилия с Великобритания, Германия, Франция и Япония да го обезценят, което доведе до намаляване на реалната му стойност с една трета до 1988 г.

Подобна ситуация може да се развие, ако Доналд Тръмп спечели предстоящите президентски избори, тъй като неговите съветници преди това се застъпиха за по-слаб долар, за да се справи с търговския дефицит на САЩ, особено срещу китайски юан.

Глобалният икономически растеж извън САЩ се ускорява, което исторически води до отслабване на долара. Еврозоната, Япония и Китай показват признаци на възстановяване, като Пекин работи активно за подсилване на юана. Това го прави подходящ момент за инвеститорите в долари да обмислят международни инвестиции.

Спадът на долара обикновено стимулира глобалния растеж. Тъй като значителна част от глобалните търговски фактури и небанкови дългове са в долари, нововъзникващите пазари печелят, когато доларът отслабне.

Дори ако по-слабият долар е резултат от по-широк икономически растеж, той все още предвещава добро за международните фондови пазари. Тези пазари имат по-голям дял от циклични компании, които процъфтяват в такива условия. Европейските банки, например, в момента се представят добре.

След глобалната финансова криза международните акции не се радваха много на този попътен вятър. При покачване на стойността на долара с 35% от 2009 г. насам, индексът MSCI EAFE, проследяващ пазари извън Северна Америка, спечели около 200%, докато S&P 500 скочи с приблизително 500%. Дори по време на краткия спад на долара от 2020 г. до средата на 2021 г. американските акции се представиха по-добре, водени от пандемичните успехи на технологичните гиганти.

Това накара много инвеститори да предпочитат инвестициите в САЩ. Високият реален обменен курс на долара обаче може да е подвеждащ поради сложни корекции на инфлацията, особено след като повечето продукти не се търгуват в световен мащаб. САЩ също се превърнаха от нетен вносител на енергия в износител, благодарение на бума на шистовия сектор.

Освен това, последните индустриални политики на САЩ привлякоха значителни чуждестранни инвестиции и икономическата теория предполага, че последните мита трябва да стимулират долара, тенденция, частично подкрепена от изследвания.

Докато историята не се повтаря точно, тя предлага прозрения. Инвеститорите не трябва да очакват драматична разпродажба на долара като след Plaza Accord, но също така не трябва да приемат, че силата на долара ще продължи вечно.

With over 8 years of experience in the cryptocurrency and blockchain industry, Alexander is a seasoned content creator and market analyst dedicated to making digital assets more accessible and understandable. He specializes in breaking down complex crypto trends, analyzing market movements, and producing insightful content aimed at educating both newcomers and seasoned investors. Alexander has built a reputation for delivering timely and accurate analysis, while keeping a close eye on regulatory developments, emerging technologies, and macroeconomic trends that shape the future of digital finance. His work is rooted in a passion for innovation and a firm belief that widespread education is key to accelerating global crypto adoption.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Strategy на Майкъл Сейлър е една от най-добре представящите се компании

Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.

25.05.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple е все по-близо до Уолстрийт

Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.

25.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Съосновател на Polygon напуска проекта след седем години в управлението

Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.

25.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Настоящият технологичен бум наподобява дот-ком балона

На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.

25.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.