НАЧАЛО Други

Доларът ще остане валутата на централните банки, въпреки усилията на БРИКС

05.06.2023 9:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Доларът ще остане валутата на централните банки, въпреки усилията на БРИКС

Милиардерът Чамат Палихапития е твърдо убеден, че щатският долар ще продължи да бъде световна резервна валута, въпреки усилията на страните от БРИКС да се дистанцират от него.

В неотдавнашен епизод на “All-In Podcast” Палихапития посочи, че макар глобалното търсене на американски държавен дълг да намалява, централните банки по света все още придобиват щатски долари.

Той се позова на графика на Международния валутен фонд (МВФ), която показва постоянния дял на щатския долар от 60% до 70% във валутните резерви на централните банки от 1999 г. насам.

Палихапития подчерта, че е важно да се разглеждат действителните абсолютни доларови резерви, а не да се съсредоточаваме единствено върху американските държавни ценни книжа. Той заяви, че размерът на парите в щатски долари не е претърпял значителни колебания във времето.

Палихапития смята, че чуждестранните централни банки и правителства вероятно ще продължат да натрупват щатски долари и в бъдеще, въпреки че страните от БРИКС активно търсят алтернативни валути за търговски разплащания.

Той спомена, че чуждестранните резерви се увеличават, което показва значителното натрупване на щатски долари от тези субекти. Освен това той изрази мнение, че в исторически план щатският долар е служил като основна валута за правителствата и централните банки и очаква това да остане така и в бъдеще.

Освен това Палихапития подчерта мнението си, че щатският долар ще остане доминиращ, дори когато БРИКС и други държави се опитват да извършват разплащания, използвайки юана.

Той обясни, че понастоящем юанът е обвързан с щатския долар, което го прави заместваща валута. Палихапития отбеляза, че за да настъпи истинско разделение, трябва да се позволи на юана да се движи свободно.

Той обаче спомена, че няма склонност за това, особено в период на вътрешна икономическа нестабилност. Поради това той заключи, че аргументът продължава да се връща към господстващото положение на щатския долар.

Групата БРИКС, състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е създадена от нововъзникващите икономики като алтернатива на хегемонията на щатския долар.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Венецуела спира всички операции за копаене на крипто

Венецуелското министерство на електроенергията реши да прекъсне всички операции за копаене на криптовалута от националната електрическа мрежа (SEN), за да управлява потреблението на енергия и да осигури стабилно електроснабдяване за гражданите, според доклад на AlbertoNews от 18 май.

19.05.2024 7:30 1 мин. четене

БРИКС: Ето в каква валута се изпълняват 90% от сделките на съюза

Русия и Китай са решили все повече да използват собствените си национални платежни системи за двустранна търговия, според руския президент Владимир Путин по време на пресконференция след разговори с Китай.

19.05.2024 7:00 1 мин. четене

Ripple с блестящи резултати за първото тримесечие – какво да оакваме от XRP?

Въпреки изправените пред правни предизвикателства, Ripple постигна значителен растеж през първото тримесечие на 2024 г., достигайки множество важни етапи.

19.05.2024 6:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.