Акциите на Bank of America напоследък се представят впечатляващо, като към 21 май нараснаха с 30% през последните шест месеца, изпреварвайки S&P 500.
Този скок може би отразява оптимизма на инвеститорите, че лихвените проценти ще паднат по-рано от очакваното, което потенциално ще стимулира растежа на кредитирането на банката.
Самият размер на Bank of America е забележителен. Компанията генерира $99 милиарда приходи (без разходите за лихви) през 2023 г. и притежава активи за $3.2 трилиона към 31 март. За дългосрочните инвеститори оценката на потенциала за растеж на компанията е от решаващо значение.
Банката разполага с огромна депозитна база от $1.9 трилиона, поради което е предизвикателство да се наблюдават големи постъпления, които да повлияят на цялостното представяне. По подобен начин кредитният портфейл се свива през последните три месеца. Bank of America е зряло предприятие с широка гама от продукти и услуги, предимно на американския пазар. Тази зрялост е отразена в ръста на приходите ѝ, който от 2013 г. до 2023 г. е средно само 1% годишно. Има малко индикации, че тази тенденция на скромен растеж ще се промени значително в близко бъдеще.
Перспективите за растеж на Bank of America са повлияни от силната конкуренция в сектора на финансовите услуги. Конкурентите включват големи банки като JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup, които разполагат със значителни ресурси за привличане на клиенти. Освен това финтех компании като SoFi Technologies, Robinhood, PayPal и Block привличат по-младите, технически грамотни потребители с иновативни продукти и превъзходни потребителски преживявания.
Въпреки това Bank of America има конкурентни предимства, които помагат да защити пазарната си позиция. Силната търговска марка на компанията укрепва доверието сред нейните клиенти – от индивидуални потребители до големи корпорации. Широкият й обхват й позволява да придобива и задържа депозити по икономически ефективен начин. Според главния изпълнителен директор Брайън Мойнихан: „Средно 68% от нашите депозитни салда са при нас повече от 10 години.“ Тази стабилност предполага, че Bank of America е в добра позиция да запази доминиращата си позиция в сектора в обозримо бъдеще.“
Въпреки конкурентните си предимства инвеститорите трябва да вземат предвид оценката, преди да закупят акции. Понастоящем съотношението цена/печалба на Bank of America възлиза на 13.5, което е по-високо от това преди шест месеца и над средната стойност за последните пет години. Съотношението цена/счетоводна стойност (P/B) е друг важен показател, като съотношение P/B от 1.2 показва, че акциите са по-скъпи, отколкото през последните месеци.
Предвид настоящата оценка акциите на Bank of America може да не са в състояние да надминат S&P 500 през следващите пет години, въпреки водещата роля на банката в сектора на финансовите услуги.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.