Въпреки ефективната еволюция на Биткойн (BTC) майнинг сектора, правителствата по света предприемат мерки за пестене на енергия.
През четвъртото тримесечие на 2022 г. Ню Йорк официално стана първият щат в САЩ, който издаде мораториум върху криптодобива, захранван с изкопаеми горива.
По-късно канадска провинция Манитоба обяви 18-месечен мораториум върху новостартиращите криптодобивни предприятия с оглед на възможността новите проекти да претоварят местната мрежа.
Наскоро в Twitter Digiconomist посочи, че през миналата година индустрията е консумирала общо 161 TWh електроенергия. Интересното в случая е, че потреблението на електроенергия е било по-високо в сравнение със страни като Швеция за цялата година.
Освен това мрежата е консумирала средно 1,738 kWh електрическа енергия за всяка транзакция, обработена в блокчейна. Digiconomist подчерта, че същото количество електроенергия би могло да захранва средностатистическо домакинство в САЩ в продължение на два месеца.
Let’s start the year by reflecting on the colossal waste of resources in Bitcoin mining:
During 2022 Bitcoin consumed 161 TWh of electricity in total, exceeding a country such as Sweden.
Related CO2 emissions were ~90 Mt; again negating the entire global net savings from EVs.
— Digiconomist (@DigiEconomist) January 1, 2023
Но подобни сравнения са до голяма степен безсмислени. Както посочи друг потребител в отговор на коментара:
Мрежата на Биткойн [се цели да замести] банковите попечителски услуги, мрежата на SWIFT, платежните компании като cash app, инфраструктурата за парични преводи и др. Вашето изчисление на енергията за комунални услуги, фокусирано върху транзакциите на киловат, е погрешно и безполезно.
Други потребители изразиха подобни настроения. Много от тях посочиха, че при сравнение с всички държави по света Биткойн има най-висока пропорция възобновяема енергия от всички. Друг коментиращ посочи следното:
През 2022 г. устойчивият електроенергиен микс на индустрията се увеличи до 59.4%, а ефективността нарасна с 23%.
Биткойн е обработил стойност от $15 трилиона, като е използвал само 0.16% от световната енергия.
В допълнение, при преглед на сайта на Digiconomist си проличава явна цел – да се дискредитира Биткойн. Всички материали там имат за цел да промотират Етериум поради предпоалгаемата му енергийна устойчивост, породена от прехода му към доказателство за залог, или да критикуват устойчивостта на Биткойн, използвайки непълна и често неточна информация.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн дава силен бичи сигнал
Миньорите на Биткойн продължават да са в тежко състояние. По това време миналата година рентабилността на добива на BTC беше доста висока. Както е илюстрирано по-долу, числото продължаваше да спада и занапред.
По време на писане на статията рентабилността на добива на Биткойн възлиза на $0.0588 на ден за 1 THash/s., колебаейки се около най-ниските си стойности.
Движението на цената на BTC в тесен диапазон намали рентабилността и затрудни миньорите да покриват неизбежните си оперативни разходи. В резултат на това от Core Scientific подадоха молба за обявяване в несъстоятелност. От друга страна публичните компании занимаващи се с добив на Биткойн имат колективни дългове за над $4 милиарда.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.