НАЧАЛО Финтех

Дигиталното евро може да се контролира от частни банки

22.12.2022 23:51 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дигиталното евро може да се контролира от частни банки

Европейската централна банка (ЕЦБ) иска посредниците, като доставчиците на платежни услуги и кредитните институции, да отговарят за дигиталните транзакции в евро.

Европейският съюз се присъедини към обширния списък на държавите, желаещи да пуснат свои дигитални валути на централните банки (CBDC). Последният доклад на ЕЦБ разкри, че лидерите на ЕС ще решат окончателната съдба на дигиталното евро след октомври 2023 г.

Какво коментира доклада?

В последния доклад се очертават ролите на посредниците при стартирането на CBDC. Под надзора на ЕЦБ те ще действат като преки контрагенти на физически лица, предприятия и търговци.

В документа се уточнява, че посредниците ще предлагат услуги, насочени към потребителите, като например откриване на портфейли или сметки, платежни инструменти, влизане и излизане от системата. Те също така ще бъдат задължени да извършват проверки за опознаване на клиента (KYC) и за борба с прането на пари (AML). Освен това задълженията им ще включват предлагане на инструменти или интерфейси, които позволяват на потребителите да плащат с дигитално евро онлайн, в магазини или лично.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн дава сигнал, че може да предстои възход – ето кога


ЕЦБ също така заяви, че едновременно ще изпълнява надзорни функции и ще улеснява издаването на дигитално евро.

Като част от усилията за актуализиране на двугодишното проучване на CBDC ЕЦБ избра пет предприятия от списък с 54 потенциални новатори, които да участват в нейното “упражнение за създаване на прототип” на дигиталното евро. Предвижда се тестът да приключи през първото тримесечие на 2023 г.

Упражнението има за цел да оцени всички точки на съвместимост на дигиталната валута, както и ефективността на партньорството ѝ с Amazon и други.

Какво точно е дигитална валута на централната банка (CBDC)?

Дигиталната валута на централната банка (CBDC) е цифрова форма на националната валута на дадена страна, която се емитира и подкрепя от централната ѝ банка.

Предназначена е да се използва като платежно средство и средство за съхраняване на стойност, подобно на традиционната физическа валута, но е цифрова и може да се достъпва и прехвърля с помощта на електронни устройства като смартфони и компютри.

CBDC са сравнително нова концепция и все още се проучват от много централни банки по света. Някои от тях, като Китайската народна банка и Централната банка на Канада, бяха сред първите с пилотни програми, целящи да проверят осъществимостта и потенциалните ползи от емитирането на такъв вид токен.

Дигиталните валути на централните банки имат потенциала да донесат редица ползи, като например по-голямо финансово приобщаване, по-бързи и по-евтини плащания и подобрена финансова стабилност. Те обаче пораждат и редица политически и технически предизвикателства, които трябва да бъдат внимателно разгледани, като например опасения за неприкосновеността на личния живот и сигурността, потенциално въздействие върху финансовите посредници и потенциални ефекти върху паричната политика.

 

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Топ германска банка ще предлага крипто услуги

Най-голямата федерална банка в Германия, Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), с активи на обща стойност 333 милиарда евро, създаде стратегическо партньорство с Bitpanda Technology Solutions, водеща европейска крипто платформа.

16.04.2024 10:00 1 мин. четене

MasterCard и 1inch си партнират за нова крипто дебитна карта

1inch Network, компания за децентрализирани финанси (DeFi), в сътрудничество с Mastercard и Baanx, представи нова дебитна карта, оборудвана с функционалност за конвертиране на крипто във фиатна валута.

09.04.2024 16:00 1 мин. четене

Цените на тези три AI криптовалути скочиха след слухове за сливането им

Fetch.ai е в процес на обсъждане на потенциалното сливане на токените с SingularityNET и Ocean Protocol в токен ASI, чиято напълно разгърната стойност се очаква да бъде около $7.5 милиарда.

27.03.2024 22:00 1 мин. четене

Tурска банка разширява присъствието си в сектора на дигиталните активи с ново партньорство

Misyon Bank, пионерска необанка в Турция, разширява услугите си в областта на попечителството на дигитални активи и токенизацията чрез партньорство с швейцарския доставчик на попечителство на криптовалути Taurus.

26.03.2024 20:30 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.