Джоу Сяочуан, бившият председател на Китайската народна банка, заяви пред репортери, че прилагането на дигиталния юан ще бъде процес, разделен на много стъпки.
Наскоро той очерта три ключови области, в които цифровият юан ще намери своя най-непосредствен случай на използване.
Джоу Сяочуан е сред най-влиятелните монетарни икономисти в Китай днес. Бившият председател на PBoC ръководеше паричната политика на Китай близо две десетилетия, и именно по време на мандата си, Китай се издигна, за да се превърне във втората по големина икономика в света.
Не е изненада, че Сяочуан все още има значително влияние по икономическите въпроси в страната. Изказвайки се на форум вчера, той очерта стъпки за внедряване на „дигитален юан“ в Китай. Както бе съобщено по-рано, дигиталният юан ще бъде издаден на блокчейн, наречен – Система за Електронно Плащане в Дигитална Валута или „DCEP“. При пускането ѝ, това най-вероятно ще бъде първата в света дигитална валута, издадена от държава.
Както съобщава Дови Уан, това са трите области, според Сяочуан, в които дигиталния юан ще бъде най-полезен:
1. DCEP ще се използва за електронни плащания за пазарите на дребно сред ежедневните потребители. Това вероятно ще заеме голяма част от неговата функция: ежедневни транзакции.
2. Международните парични преводи ще бъдат друга област, в която дигиталният юан ще се окаже инструмент. Това ще позволи по-лесно междубанковото уреждане за плащания. Ще бъдат въведени платежни рампи.
3. Цифровият юан ще помогне и за поддържане на национален суверенитет. Като монетарист, Сяочуан вярва, че юанът трябва да има конкуренция в Китай.
Освен това, Сяочуан предупреди, че неправилното прилагане на тази концепция може потенциално да доведе до кредитна криза. Така че, трябва да се действа бавно и с надлежно старание.
В крайна сметка, Китай вече има модерна цифрова разплащателна инфраструктура, за да поддържа концепция за дигитални юани. WeChat и Alipay вече са глобални платежни релси. Така че държавата лесно може да се включи в тези съществуващи фирми, за поддръжка на финтех инфраструктура. Това също ще се превърне в ключова област на паричните преводи, като се има предвид, че тези китайски приложения обикновено се използват извън Китай.
Дови Уан пише, че около 200 милиарда долара годишен обем на плащанията идва само от изходящия туризъм на Китай.
С наличната инфраструктура и политическата воля, концепцията за цифрови юани вероятно ще бъде лесно включена в съществуващата китайска дигитална екосистема.
По света се заражда нещо като „война между стабилните монети“ сред отделните държави. Много страни като Европейския съюз и Турция са обсъдили планове за дигитализиране на фиатните си валути. Скоро, държавните стабилни монети ще станат новата норма в нашия икономически пейзаж, а Китай раздвижва границите вече с дигиталния си юан. Както Сяочуан казва, надпреварата за това кой може да доминира в света на цифровите валути вече е започнала.
Binance представи иновативен модел за генериране на токени (TGE), задвижван от механизъм за ценообразуване с крива на свързване, който стартира ексклузивно чрез Binance Wallet в сътрудничество с мемe-центричния проект Four.Meme.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.