Президентът на Турция, Реджеп Таип Ердоган, даде указания, че правителството трябва да завърши тестването на дигиталната валута на централната банка (CBDC) през 2020 г.
Планира се националната дигитална лира, която ще бъде базирана на блокчейн, да бъде издадена от Централната банка в съответствие с годишната „Президентска програма за 2020 г.“.
Публикувана на 3-ти ноември, Президентската програма уточнява, че първите тестове на дигиталната лира трябва да се проведат и завършат до края на 2020 г., според документ, публикуван от Resmi Gazete на 4-ти ноември.
Според пилотните проекти, правителството планира да разработи софтуерна платформа за незабавни плащания, базирана на дигитална лира. Наред с централната банка, в проекта ще се включи и националната агенция за технологични иновации – Съветът за научни и технологични изследвания на Турция, известен също като TUBITAK.
Както бе съобщено, издаването на дигиталната лира е част от целта на страната за укрепване на местната икономика. Документът гласи:
Основната цел е да се създаде финансов сектор със силна институционална структура, който да отговори на нуждите от финансиране на реалния сектор с ниска цена, да предложи различни финансови инструменти на широка инвеститорска база, чрез надеждни институции, и да подкрепи целта на Истанбул да стане атрактивен глобален финансов център.
Включването на дигиталната лира, в годишната Президентска програма на Турция през 2020 г., следва предишни планове, очертани от държавата в икономическата пътна карта на страната за 2019-2023 г., издадена през юли 2019 г.
В допълнение към CBDC, правителството се интересува от прилагането на блокчейн технология за транспорта и митниците, както и публичните услуги, и администрацията.
През септември, правителството на Турция обяви планове за създаване на национална блокчейн инфраструктура за разгръщане на DLT в публичната администрация.
Както бе съобщено на 1-ви ноември, Чанпен Джао, изпълнителен директор на голямата борса за криптовалути – Binance, ще бъде оратор на срещата на върха на Турските Капиталови Пазари 2019 г. в Истанбул, която ще се състои на 19–20-ти ноември 2019 г.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.