През 2023 г. крипто пазарите в световен мащаб се сблъскаха с предизвикателства, като се бореха с уволнения и забавени заплати на фона на финансовото напрежение, високите лихвени проценти и намаления апетит на инвеститорите.
Тенденцията се запази и през 2024 г., като масовите уволнения продължиха.
Германската Deutsche Bank неотдавна разкри планове за съкращаване на 3,500 работни места в рамките на усилията за намаляване на разходите, като целта е да се спестят $1.7 милиарда. Съкращението включва рационализиране на работните процеси и внедряване на автоматизация.
Този ход следва съобщението на Citi за намаляване на работната сила с около 20,000 служители, като и двете мерки са в отговор на разочароващите тримесечни резултати. По подобен начин BlackRock Inc., голяма инвестиционна банка, оповести по-рано съкращения на 3% от работната си сила.
Крипто индустрията, известна с чувствителността си към глобалните икономически промени, е изправена пред потенциални последици от продължаващите предизвикателства във финансовия сектор. През 2023 г. широкоразпространените съкращения в технологичния сектор оказаха значително въздействие върху служителите в крипто сектора, като 75% от тях преживяха намаляване на заплатите.
Приблизително 60% се сблъскаха с намаление от 10%, а 8.9% видяха по-съществени съкращения, надхвърлящи 30%. Увеличаващите се съкращения в традиционните банкови и финансови сектори могат да представляват предизвикателство за пазарите на криптовалути.
В перспектива до 2024 г. финансовият сектор, включително крипто, очаква потенциално възстановяване. През последното тримесечие индустрията с нетърпение очакваше възстановяване, въпреки че бе изправена пред намалено търсене от страна на инвеститорите и несигурни условия.
Сривът на Silvergate Bank през януари 2023 г., отчитащ загуба от $8.1 милиарда, допълнително разтърси крипто пазарите. Центърът за финансови услуги на Делойт прогнозира период на тестване на моделите на приходите във финансовия сектор през 2024 г. Макар че органичният растеж може да бъде ограничен, банките обикновено се считат за в силна позиция, което налага проучване на нови източници на приходи в напрегнати финансови условия.
Макар че одобрението на спот Биткойн ETF за кратко повдигна пазарния дух, първоначалното вълнение отслабна. Фактори като потенциалното одобрение на ETF за Етериум, халвингът на Биткойн, предстоящият сезон на отчетите и потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед могат да допринесат за така необходимия положителен обрат на пазара.
Tether, компанията, която стои зад масово използваната стабилна монета USDT, обясни впечатляващия си растеж по-скоро с дребните притежатели, отколкото с големите инвеститори.
XRP привлече значително внимание поради променливите си ценови движения и потенциала си да промени глобалната финансова система.
Google представи Willow – квантов изчислителен чип, способен да решава за минути проблеми, които биха отнели на традиционните суперкомпютри 10 септилиона години.
Предложението на Доналд Тръмп за създаване на национален Биткойн резерв предизвика доста реакции, особено от страна на бившия финансов министър Лари Съмърс, който разкритикува идеята като нереалистична и продиктувана от политически мотиви.