На 1 юли Джереми Алаир, съосновател и главен изпълнителен директор на Circle, обяви, че компанията му е първият емитент на стабилни монети в Европейския съюз, който е получил регулаторно одобрение съгласно новата рамка на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
USDC и EURC на Circle вече са в съответствие с новите регулации, като по този начин се преодоляват опасенията, че на инвеститорите може да се наложи да осребрят своите стабилни монети или да преминат към други дигитални активи, за да се съобразят с изискванията.
Алер също така разкри, че Circle е избрала Франция за своя европейска централа, позовавайки се на прогресивната позиция на страната по отношение на регулирането на дигиталните активи и силните взаимоотношения на Circle с френския орган за пруденциален надзор и преструктуриране (ACPR).
Разсъждавайки върху значението на този регулаторен етап, Алер отбеляза историческия характер на цялостната рамка на ЕС за дигиталните активи. Той подчерта как концепцията за криптовалутите се е развила от нишови кръгове до това да бъде призната и регулирана от основните глобални закони.
В очакване на MiCA няколко борси актуализираха своите политики за стабилни монети. През юни Uphold обяви, че ще извади от списъка шест стабилни монети за европейските си потребители, включително Tether, Dai, TrueUSD, Gemini Dollar, Pax Dollar и Frax Protocol.
Bitstamp също извади от списъка стабилната монета EURT на Tether, а Binance прие стратегия „само за продажба“ за някои стабилни монети на европейския пазар, като ги обозначи като отговарящи или неотговарящи на изискванията и ограничи някои функции за европейските клиенти.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.