Репресиите на Китай срещу криптовалутите се разширяват до метавселената и незаменимите токени (NFT), наскоро намекна ръководител на Народната банка на Китай (PBoC).
Говорейки на среща на върха за националната финансова сигурност, Гоу Венджун, директор на отдела за борба с прането на пари (AML) в PBoC, посочи рисковете, свързани с оставянето на новите тенденции в крипто екосистемата като NFT и метавселената да бъдат нерегулирани. Той твърди, че макар хората да използват споменатите виртуални активи за поверителност и увеличение на богатството, те също са склонни да бъдат използвани за незаконни цели като пране на пари и укриване на данъци.
Бързо развиващите се иновации в крипто света имат по-високи изисквания по отношение на надзора на риска и управлението, каза ръководителят на AML, добавяйки, че изолираната природа на крипто, NFT и базираните на метавселени елементи от реалния свят може да се използват като инструмент за пране на пари.
Предлагайки обективен поглед върху еволюцията на виртуалните активи и развитието на основните технологии, Гоу предложи „да се изясни разделението на надзорните отговорности, да се подобри прозрачността на виртуалните активи и да се проучи използването на надзорни ‘пясъчници’ за изследване и преценка на същността и природата на виртуални активи„.
Като втора стъпка Гоу каза, че Китай трябва да засили наблюдението и анализа на транзакциите с виртуални активи. Банките и платежните услуги, които предоставят портали за обмен от фиат към крипто, трябва да удостоверяват подателите и получателите с истински имена, като същевременно подобряват способността за идентифициране на подозрителни транзакции, предложи той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC ще обсъжда криптовалутите и блокчейн в открита среща
Служителят на PBoC предложи подобряване на приложението на новите технологии и създаване на система за проследяване на транзакциите с виртуални активи. Споменатата система ще прилага изкуствен интелект, машинно самообучение и други технологии за етикетиране на акаунти, които извършват транзакции с проверявани адреси.
Гоу е отворен за подобряване на сътрудничеството между агенциите за финансово разузнаване по целия свят, за да формира международни съвместни сили за борба с престъпленията, свързани с криптовалутите. „Центърът за борба с прането на пари ще продължи да задълбочава обмена на информация и сътрудничеството при разследване с 60 агенции за финансово разузнаване в чужбина“, добави той.
Според комисаря по ценните книжа и фондовите борси на САЩ Хестър М.Пиърс подписването на закона GENIUS представлява знакова стъпка в крипто регулирането в САЩ.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.