Централната банка на Франция планира да издаде своя собствена дигитална валута (CBDC) за финансовите институции през 2020 г.
Франсоа Вилрой дьо Галхау, управителят на Банката на Франция, обяви, че те ще започнат да тестват проекта за дигитално евро до края на първото тримесечие на 2020 г., според френската медия Les Echos.
Банката на Франция потвърди новината в Twitter, като отбеляза, че съобщението е направено на конференция, организирана съвместно от два основни френски финансови регулатора – „Prudential Supervision and Resolution Authority“ и „Autorité des marchés financiers“.
Според доклада, проектът за дигиталното евро ще бъде насочен само към частни играчи от финансовия сектор и няма да включва плащания на дребно, извършвани от физически лица. Според съобщенията, Вилрой отбелязва, че дигитална валута за клиентите на дребно „ще бъде обект на специална бдителност“.
Както съобщава Les Echos, инициативата възнамерява да засили ефективността на френската финансова система, като същевременно гарантира доверие във валутата.
Освен това, проектът има за цел да утвърди суверенитета на Франция над частни инициативи за дигитална валута като стабилната монета на Facebook – Libra.
Позицията на Вилрой съвпада с предишните изявления на френския министър на финансите Бруно Льо Мер, който твърди, че регулаторите не могат да позволят пускането на Libra на европейска земя поради опасения за паричния суверенитет.
Според някои доклади, Франция ръководи усилията против Libra заедно с Германия, Италия, Испания и Холандия.
Според публикация в Twitter от Банката на Франция, нейният управител подчерта, че те трябва да станат първата държава в света, която да издаде CBDC и предостави примерен модел на други юрисдикции. Той заяви:
Интересът ни трябва да е насочен към бързото издаване на поне една дигитална валута на централната банка, за да бъдем водещ издател в световен мащаб и да получим облагите, свързани с предоставянето на примерно CBDC.
Междувременно изглежда, че Франция е начело на въвеждането на криптовалути и блокчейн технология, тъй като нейното правителство инициира и насърчава редица индустриални проекти.
В края на ноември 2019 г. , първият заместник-губернатор на Банката на Франция призова за сетълмент и платежни системи в Европа, които да са базирани на блокчейн. Както бе съобщено на 20-и ноември, Центърът за информация и връзки с обществеността на Френските армии и жандармерията валидира съдебните разходи, направени по време на разследванията на Tezos (XTZ) блокчейна.
Наред с разработките в блокчейн пространството, Франция демонстрира и едно по-позитивно отношение към най-голямата криптовалута – Биткойн (BTC). В средата на октомври френският крипто стартъп Keplerk възобнови услугата си за приемане на Биткойн плащания в над 5200 магазини за тютюн във Франция. Преди това бе съобщено, че най-малко 30 френски търговци на дребно планират да стартират поддръжка на плащания за Биткойн в над 25 000 локации до началото на 2020 г.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.