НАЧАЛО Други

Цените на петролът скачат: Ето кой е най-потърпевш

14.09.2023 15:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Цените на петролът скачат: Ето кой е най-потърпевш

Ескалиращите цени на дизеловото гориво водят до увеличаване на разходите на Брет Макмахон, който разчита на транспортните компании за доставка на основни материали като шперплат и арматурно желязо за своята компания за производство на бетон.

Макмахон се е опитал да договори корекции в договорите с клиентите си, за да намали това финансово напрежение, но успехът е бил непостоянен.

В сферата на частното строителство разбирането за подобни предизвикателства е ограничено. Макмахон, главен изпълнителен директор на Miller & Long със седалище в Бетезда, щата Мисури, призна, че тези рискове са били известни при първоначалното подписване на договорите.

Скокът на цените на дизеловото гориво, горивата за реактивни двигатели и корабните горива оказва натиск върху различни сектори, включително строителството, транспорта и селското стопанство, които са сред най-големите потребители на тези горива.

Този скок се обяснява с намаляването на производството от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньори, което доведе до повишаване на цените на суровия петрол и до увеличаване на премиите за рафинериите, произвеждащи тежките горива, които задвижват камиони, самолети и кораби.

За тази тенденция допринасят няколко фактора, сред които нарастващото търсене на горива в световен мащаб, намаляващите опасения от икономически спад в САЩ и неотдавнашното удължаване на срока на съкращаване на производството от страна на Саудитска Арабия и Русия.

Цената на суровия петрол тип “Брент” надхвърли $90 за барел, а по-високите цени на бензина са причина за повече от половината от августовското увеличение на разходите за стоки и услуги в САЩ с 0.6% спрямо предходния месец, по данни на Министерството на труда.

Забележително е, че тежките горива, които могат да се произвеждат по-лесно от по-плътни руски и близкоизточни суровини в сравнение с американския шистов петрол, отбелязаха още по-голямо повишение на цените.

Сред тях най-значително е увеличението на цените на реактивното гориво, като от началото на май те са скочили с над 50% по крайбрежието на Мексиканския залив. Това отчасти се дължи на засиленото търсене в Китай след облекчаването на свързаните с Ковид пандемията ограничения за пътуване.

Големите авиокомпании, сред които American Airlines, Spirit Airlines, Southwest Airlines, United Airlines и Alaska Air Group, предупредиха за повишени разходи за гориво през третото тримесечие. Тази загриженост се отрази неблагоприятно на акциите на авиокомпаниите, като борсово търгуваният фонд U.S. Global Jets (JETS) спадна с 19% от средата на юли, докато S&P 500 остана относително стабилен.

Скокът на цените на самолетното гориво може да се запази, тъй като използването на гориво за международни полети в Китай остава с 40% под нивата отпреди пандемията. Освен това азиатските рафинерии все още са в процес на възстановяване на производството на реактивно гориво след свързаните с Ковид корекции. Свитият пазар на реактивни горива оказва влияние и върху цените на дизеловото и корабното гориво, тъй като и трите вида горива произхождат от един и същи сегмент на петролния барел.

Различни фактори възпрепятстват глобалния капацитет за производство на дизелово гориво, включително забавеното пускане на рафинерии в Африка и Близкия изток, както и по-честите от обичайното спирания на рафинерии в САЩ. Европейските рафинерии се сблъскват с предизвикателства при производството на достатъчно гориво за товарни автомобили, след като западните санкции ги отказаха от руските сортове.

По данни на ААА цената на дизеловото гориво на бензиностанциите е скочила с 48 цента за галон от юли насам, за разлика от увеличението с 9 цента при бензина. Тази увеличаваща се разлика между цените на горивата и суровия петрол се отрази особено благоприятно на американските рафинерии, като компании като Valero Energy, Marathon Petroleum и Phillips 66 се търгуват на или близо до най-високите си стойности за всички времена.

Намалелите запаси могат да задържат цените на суровия петрол високи през следващите месеци. Очаква се комбинацията от съкращенията на ОПЕК+ и ръста на световното потребление да доведе до изпреварване на търсенето над предлагането до края на годината, за разлика от излишъка, наблюдаван през първото тримесечие.

Източник: WSJ

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Какво ще се случи с икономиката на САЩ ако Тръмп бъде избран за президент?

Предложението на бившия президент Доналд Тръмп за значително увеличаване на митата върху целия внос, с особено високи ставки върху стоки от страни като Китай, бележи връщане към протекционистичната му търговска позиция, която бе характерна за голяма част от първия му мандат

03.05.2024 12:30 3 мин. четене

БРИКС: Бум на приходите от петрол на Русия, въпреки санкциите на Запада

При изненадващ обрат на събитията Русия успя да се противопостави на очакванията и да демонстрира забележителна икономическа устойчивост през 2024 г., въпреки че е изправена пред значителни санкции от Съединените щати.

03.05.2024 12:00 2 мин. четене

Ето какво спаси икономиката на Америка през 2024 година

През 2024 г. американската икономика бързо излиза от рецесията, причинена донякъде от Ковид пандемията, предизвиквайки ново усещане за оптимизъм.

03.05.2024 10:30 2 мин. четене

Руснаците се връщат у дома, за да подхранят военната икономика на Путин

На фона на продължаващия конфликт, произтичащ от инвазията на Русия в Украйна, значителен брой руснаци, оценени на до един милион, потърсиха убежище в чужбина.

03.05.2024 9:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.