Цените на златото се повишиха след смесени сигнали от икономиката на САЩ. Нараства оптимизмът, че усилията на Федералния резерв за борба с инфлацията ще доведат до меко приземяване на икономиката.
В понеделник металът поскъпна с до 1%, възстановявайки се от първите си последователни седмични загуби от февруари насам.
Инвеститорите разглеждат последните данни, включително докладът за заетостта в САЩ, който предполага постепенно забавяне на икономиката. Това отслаби опасенията за възможен период на висока инфлация и бавен растеж на пазарите.
Председателят на Фед на Чикаго Остан Гулсби спомена в петък, че по-нататъшни доклади, подобни на тези от април, биха осигурили увереност, че икономиката не прегрява, което потенциално би засилило аргументите в полза на паричното облекчаване през тази година. Обикновено по-високите лихвени проценти се възприемат негативно за златото, тъй като то не носи лихва.
Въпреки несигурната икономическа среда и въпросите кога Централната банка на САЩ може да коригира лихвените проценти, златото поскъпна с около 12% през тази година. През април се наблюдаваше рекордно рали, при което златото достигна последователни исторически върхове. Този скок се дължи на значителните покупки от страна на централните банки, търсенето от азиатските пазари и купуването на сигурни убежища на фона на конфликти в региони като Украйна и Близкия изток.
Последните събития обаче, като например признаците за намаляване на напрежението в Близкия изток, направиха златото по-малко привлекателно. Въпреки това военното движение на Израел в Рафах, което потенциално сигнализира за предстояща атака срещу града в Газа, предизвика известна загриженост. Преговорите за прекратяване на огъня между Хамас и Израел в Кайро през уикенда попаднаха в задънена улица, като основното несъгласие се въртеше около настояването на Хамас за постоянно примирие.
Към 6 май (13:45 ч. българско време) спот златото се повиши с почти 0.8% за тройунция.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.